Ceny w Indonezji - co kupimy i za ile

Walutą obowiązującą w Indonezji jest rupia indonezyjska, czyli IDR. Dzieli się ona na 100 senów. Najczęściej używane monety to 100, 200 i 500 rupii. Znacznie rzadziej spotkamy te, o nominałach 50 i 1000 rupii. Banknoty indonezyjskie występują w nominałach 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000 i 100 000 rupii.

Korzystanie z gotówki i przykładowe ceny
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wymiana gotówki w kantorach, szczególnie tych, zlokalizowanych w dużych centrach handlowych albo hotelach o wysokim standardzie. Tu istnieje mniejsze ryzyko, że zostaniemy oszukani. Jednak, mimo wszystko, po dokonaniu wymiany, warto gotówkę na spokojnie i dokładnie przeliczyć. Jeżeli zechcemy wymienić dolary amerykańskie, pamiętajmy o pewnych utrudnieniach. W większości kantorów nie są przyjmowane stare i podniszczone banknoty.

Półtoralitrowa butelka wody mineralnej kosztuje w Indonezji 3 000 rupii za puszkę Coca-Coli zapłacimy około 5 000 rupii. Tyle samo kosztuje sok ze świeżych owoców. Piwo będzie nas kosztować około 9 000 rupii. Jeżeli chodzi o alkohole, to dużo mniej zapłacimy za te, lokalnej produkcji np. cena 1 l indonezyjskiej whisky wynosi 20 000 rupii, podczas gdy importowana wódka to koszt około 450 000 rupii za 0,7 l. Za obiad w przeciętnej jakości restauracji będziemy musieli zapłacić od 10 000 rupii.

Gdzie i co kupować w Indonezji?
W Indonezji najrozsądniejszym rozwiązaniem są zakupy na miejscowych targowiskach i bazarach. Jednak również w dużych centrach handlowych spotkamy się z całkiem przystępnymi cenami. Po pamiątki wybierzmy się na lokalny targ. Znajdziemy tu bez trudu przepiękne tkaniny, unikalne wyroby rękodzielnicze, piękną biżuterię, a nawet meble w cenach, które w Europie określilibyśmy, jako śmiesznie niskie. W sieciach niewielkich marketów np. Krishna warto kupować drobne pamiątki. Pamiętajmy o targowaniu! W Indonezji to zwyczaj, do którego należy się dostosować. Niektórzy turyści mają opory przed targowaniem zwłaszcza, gdy ceny są i tak niskie, a chodzi o przedmioty niepowtarzalne, stworzone ręcznie. Jednak Indonezyjczycy są przyzwyczajeni do negocjowania cen.

Co warto kupić w tym kraju? Na pewno kosmetyki na bazie naturalnych składników, ubrania, buty, również obuwie robione na zamówienie. W przeciwieństwie do alkoholu, który potrafi osiągnąć naprawdę wysokie ceny, bardzo tanie są papierosy. Z pewnością nie opłaca się tutaj kupowanie jedzenia i samodzielne przyrządzanie posiłków. W lokalnych restauracjach najemy się do syta za grosze.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 254 632

E-mail: kontakt@biuro-podrozy.org.pl

Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady dotyczące wypraw w egzotyczne zakamarki całego świata. Kuchnia, kultura i obyczaje "tambylców" nie będą Ci obce! Zapraszamy!