Święta religijne i państwowe w Indonezji

Indonezja jest krajem wieloreligijnym. Rząd oficjalnie uznaje sześć religii: islam, protestantyzm, katolicyzm, hinduizm, buddyzm i konfucjanizm. Święta religijne obchodzone w tym kraju wiążą się więc z każdym z tych wyznań. Ponieważ jednak to islam jest religią dominującą w Indonezji, z największym rozmachem świętowane są tradycyjne święta muzułmańskie.

Ustawowo dniem wolnym od pracy jest niedziela. Ma to swoje źródła w tradycjach kolonialnych. Jednak ze względu, że aż 87 % mieszkańców Indonezji stanowią muzułmanie w piątek również państwowe instytucje, urzędy czy sklepy pracują raczej na zwolnionych obrotach. Podejście Indonezyjczyków do pracy jest dosyć specyficzne. Życie toczy się tutaj swoim rytmem, powoli i leniwie. Więc zrobienie sobie wolnego dnia także w sobotę, jest bardzo często praktykowane. Podobnie wygląda celebrowanie świąt narodowych. Dzień wolny przed i po takim świecie nikogo tu nie dziwi. Indonezyjczycy rzadko tracą okazję, aby zrobić sobie parę dni wolnego.

Wśród świąt o charakterze religijnym do najważniejszych należy Idul Fitri, który wieńczy okres Ramadanu. Ramdan jest dla wyznawców islamu, jak Wielki Post dla katolików. Pobożni wyznawcy Allaha na Jawie, Borneo, Sumatrze, Lombok, Sumbie, Sumbawa, czyli wyspach Indonezji zdominowanych przez muzułmanów, poszczą 30 dni. Nic dziwnego, że po tym okresie następują najważniejsze święta religijne. Tradycja indonezyjskich wyznawców Allaha nakazuje, aby na zakończenie Ramadanu odwiedzić rodziców i miejsca rodzinne. Jest to tradycyjny Mudik. Większość muzułmańskich rodzin stara się wtedy zgromadzić razem. Ostatni tydzień postu oraz tydzień po nim to dla podróżujących po Indonezji prawdziwe wyzwanie. Musimy liczyć się z tym, że w tym czasie ceny biletów lotniczych idą w górę, a transport czy to drogą lądową, morską, czy powietrzną może być utrudniony. W Indonezji obchodzone są również święta chrześcijańskie, hinduistyczne oraz buddyjskie. Bez względu na wyznanie zawsze stają się one dla mieszkańców fantastyczną okazją do przerw w pracy. Odbywają się więc często parady lub pokazy tradycyjnych tańców, co oczywiście cieszy przybywających tutaj turystów.

Ze świąt o charakterze państwowym najhuczniejsze obchody związane są z Dniem Niepodległości, który przypada 17 sierpnia. Pełne patosu i powagi obchodzenie tego święta przez Polaków ma się nijak do świętowania go przez Indonezyjczyków. W całym kraju odbywają się w tym dniu festyny i zabawy. Atmosfera jest wyjątkowo radosna, można powiedzieć jarmarczna. To swego rodzaju karnawał. Do największych atrakcji Święta Niepodległości należą zawsze zawody polegające na wspinaczce na naoliwiony bambusowy pal. Biorą w nich udział wyłącznie męskie, 3-lub 4-osobowe drużyny. Zwycięzcy zgarniają trofea zawieszone na szczycie. Największą nagrodą jest jednak szacunek zebranych w trakcie widowiska na cały następny rok.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 254 632

E-mail: kontakt@biuro-podrozy.org.pl

Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady dotyczące wypraw w egzotyczne zakamarki całego świata. Kuchnia, kultura i obyczaje "tambylców" nie będą Ci obce! Zapraszamy!