Dżakarta - co trzeba o niej wiedzieć?

Dżakarta, stolica Republiki Indonezji znajduje się na północno-zachodnim wybrzeżu kraju, na wyspie Jawa. Dżakarta jest najbardziej ruchliwym miejscem w Indonezji zarówno pod względem turystyki, jak i handlu. Przedstawiamy kilka interesujących faktów dotyczących tego niezwykłego miasta.

Holenderskie ślady w Dżakarcie
Indonezja została skolonizowana przez Holendrów w latach 1800 do 1942 . Większość turystów, którzy odwiedzają ten kraj, nigdy nie słyszało o tej części historii Indonezji, ale jeśli przyjrzymy się uważnie, całkiem łatwo zobaczymy ślady pozostawione przez dawnych kolonistów. Dla przykładu, w Dżakarcie trudno jest kupić sery, ale powszechnie dostępne są ich odmiany holenderskie takie, jak Edam i Gouda. W sklepach spożywczych znajduje się również szeroki wybór płynnej czekolady, służących do wyrobu hagelslagu, holenderskiego kremu na bazie masła i czekolady. W Dżakarcie nie należy do rzadkości spotkanie z kobietą o imieniu Helga czy usłyszenie Indonezyjczyka mówiącego po angielsku z niderlandzkim akcentem. Największe ślady holenderskiej dominacji pozostały jednak w architekturze miasta. Na każdym kroku można tu zetknąć się z przykładami architektury holendersko-kolonialnej.

Miasto centrów handlowych
Jeżeli zapytamy mieszkańca Dżakarty, jaki rodzaj rozrywki proponuje w swoim mieście, w większości przypadków spotkamy się z sugestią udania się do jednego z centrów handlowych. W Dżakarcie jest ich całe mnóstwo. W nocy i ciągu weekendów centra handlowe w mieście są wypełnione rodzinami z dziećmi oraz parami. Tutaj wizyta w galerii handlowej to najlepszy sposób na udaną randkę. W centrach handlowych nie brakuje luksusowych sklepów takich, jak Gucci, Louis Vuitton czy Jimmy Choo.

Tania benzyna
W całej Indonezji benzyna kosztuje grosze. W związku z tym, opłaca się również podróżowanie taksówkami. Jest to bezpieczniejsza alternatywa dla spaceru po mieście na piechotę. Przechodzenie przez ulicę w Dżakarcie jest niebezpiecznym wyczynem. Dodatkowym utrudnieniem jest dziwaczny brak chodników w całym mieście. Turystom poleca się korzystanie z taksówek, bo stawki są bardzo rozsądne, nawet dla tych, którzy dysponują niewielkim budżetem. Szczególnie popularną firmą taksówkarską jest Blue Bird.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 254 632

E-mail: kontakt@biuro-podrozy.org.pl

Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady dotyczące wypraw w egzotyczne zakamarki całego świata. Kuchnia, kultura i obyczaje "tambylców" nie będą Ci obce! Zapraszamy!