Bombaj - stolica kinematografii indyjskiej

Bombaj, zwany obecnie już Mumbajem to najludniejsze i jedno z największych pod względem powierzchni miast w Indiach ale także miejscami najgęściej zaludnione miejsce na świecie. Miasto położone jest na zachodnim wybrzeżu kraju w stanie Maharasztra i szacuje się, że może je zamieszkiwać ponad 20 milionów osób. Póki co nie istnieją bezpośrednie połączenia pomiędzy Polską a Bombajem, jednak bez problemu możecie dolecieć na miejscowe lotnisko z przesiadką w Paryżu, Stambule lub Dubaju. Dzięki świetnym połączeniom lotniczym oraz kolejowym w swojej podróży po Indiach bez problemu połączycie Mumbaj z jednym z nawet najbardziej odległych krańców kraju czy całego regionu Azji południowej. 

Kiedy najlepiej jechać?

Najlepszymi miesiącami na wycieczkę do Bombaju są miesiące od listopada aż do maja, kiedy temperatury w dzień wynoszą średnio 28-30 stopni, wilgotność powietrza jest dużo niższa niż w miesiącach letnich i przede wszystkim – trwa pora sucha. Od czerwca do września w tym regionie trwa monsun, a deszcze zdarzają się prawie codziennie. Październik jest na tym obszarze miesiącem przejściowym. Jeśli jednak okres polskich wakacji to jedyny czas, kiedy możecie wybrać się na wakacje do Indii, z pewnością nie warto od razu odrzucać tego pomysłu. Ceny noclegów oraz posiłków w restauracjach w tym okresie są dużo niższe a to jedne z najlepszych miesięcy do odwiedzenia innych regionów, na przykład Ladakhu, Udajpuru czy Goa gdzie deszcze są mniej uciążliwe a okoliczna przyroda staje się niezwykle zielona. 

Co zobaczyć w Bombaju?

Najwięcej atrakcji w Mumbaju zobaczyć możecie na południu miasta. Tutejsza dzielnica nadmorska Colaba jest też świetną bazą noclegową dla bardziej wymagających turystów. Tuż obok jednego z najważniejszych zabytków miasta – Bramy Indii, znajduje się słynny 5* Hotel Taj Mahal Palace, który powinien być Waszym punktem obowiązkowym w trakcie podróży po Bombaju, choćby na wspaniałe śniadanie w tutejszej kawiarni. Tuż obok wspomnianej już Bramy Indii znajduje się także niewielka przystań, z której kilkanaście razy dziennie dopłynąć możecie do jednego z najpiękniejszych zabytków okolic Mumbaju – wpisanych na listę UNESCO, pochodzących sprzed ponad 1500 lat Grot Elefanta. Uważajcie jednak na zamieszkujące wyspę małpy, potrafią zabrać jedzenie lub aparat nawet i z ręki! Jedynie pół godziny spaceru od portu znajduje się drugi z zabytków Bombaju znajdujący się na liście Światowego Dziedzictwa – Dworzec Kolejowy Króla Śiwadźiego, zwany tutaj C.S.T. Podczas podróży zarówno po Bombaju jak i po całych Indiach z pewnością warto rozważyć właśnie transport kolejowy. Bez problemu dotrzecie nim w najrozmaitsze zakątki kraju a podróżując po samym mieście ominiecie korki i będziecie mieli mnóstwo okazji do zobaczenia codziennego życia mieszkańców Bombaju, zarówno w samym pociągu jak i podczas jazdy. Będąc w Bombaju wybierzcie się także do jednego z setek miejscowych kin i zobaczcie czym tak naprawdę jest Bollywood! Podczas pobytu w stolicy tego przemysłu kinematograficznego możecie trafić również na plan jednego z kręconych tu filmów a będąc Europejczykiem, możecie dostać propozycję statystowania lub zagrania w nim niewielkiej roli! Klimat miasta a także jego nadmorską panoramę świetnie będziecie mogli zobaczyć również na jednej z jego miejskich plaż, z których my szczególnie polecamy tę w Chowpatty. 

Na co uważać w Indiach?

Mimo wszystko, Indie uchodzą za kraj stosunkowo bezpieczny dla turysty. Warto jednak uważać na przestępczość pospolitą a wartościowe przedmioty, oryginały biletów i dokumentów zostawić w hotelowym sejfie lub depozycie. Robiąc zakupy w indyjskich sklepach warto również pamiętać, że produkty marek sieciowych muszą mieć nadrukowaną na nich cenę, za którą właściciel jest zobowiązany sprzedać nam produkt, a przy pamiątkach czy rękodziele, które nie będą posiadać ceny, należy się oczywiście targować! W przypadku korzystania z taksówek lub riksz warto skorzystać z opcji pre-paid, jednej z zagranicznych korporacji jak np. Uber lub ustalić cenę jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Obsługa hotelu czy zwykły przechodzień bez problemu podpowie Wam ile powinien kosztować przejazd w dane miejsce. Przed odwiedzeniem danego zabytku warto też sprawdzić obowiązujący cennik, ponieważ zmiany cen biletów zdarzają się nawet kilka razy w roku a na miejscu panują odrębne stawki dla obywateli Indii, krajów ościennych i wszystkich pozostałych. 

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 254 632

E-mail: kontakt@biuro-podrozy.org.pl

Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady dotyczące wypraw w egzotyczne zakamarki całego świata. Kuchnia, kultura i obyczaje "tambylców" nie będą Ci obce! Zapraszamy!