Odkryj Delhi w Indiach


Bez wątpienia do podróży do Indii trzeba być gotowym. Ogrom różnic kulturowych, nowych smaków, zapachów i doświadczeń niejednego turystę może zaskoczyć lub przestraszyć, przez co istnieje przekonanie, że najprawdopodobniej Indie pokochacie lub znienawidzicie. Jeśli jednak podjęliście decyzję o wakacjach w tym niezwykłym kraju, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Wasza podróż rozpocznie się w jego stolicy i największym mieście – Delhi, zwanym tutaj Dilli. Już od września 2019 roku możecie dostać się tam bezpośrednim lotem z Warszawy w niecałe 7 godzin, natomiast z innych polskich miast konieczna będzie przesiadka w Paryżu, Amsterdamie, Kijowie czy właśnie – Warszawie. Samo Delhi podzielić można obecnie na jego starą część, w której znajdziecie liczne zabytki pochodzące niekiedy nawet i z przed 2 tysięcy lat, Nowe Delhi – zbudowane głównie podczas panowania brytyjskiego oraz nowopowstałe miasta wokół stolicy jak Noida czy Gurgaon, formalnie leżące już w innym stanie choć będące częścią aglomeracji oraz ośrodkami przemysłu technologicznego. 

Co warto zobaczyć w Delhi?

Rozpoczynając zwiedzanie Delhi na południu miasta, polecamy udać się do wpisanego na listę UNESCO Kutub Minar. Jest to kompleks obejmujący jeden z najwyższych minaretów w kraju, zbudowany przy nieistniejącym już pierwszym meczecie w Indiach. Kierując się ku centrum miasta, zatrzymajcie się również w Świątyni Lotosu, największej i najważniejszej świątyni bahaistycznych w Indiach, otoczonej malowniczym parkiem. Około 4 kilometry dalej znajduje się drugi z zabytków UNESCO na terenie Delhi – Grobowiec Humajuna – jednego z najważniejszych władców Indii z dynastii Wielkich Mogołów. Tuż obok, po drugiej stronie ulicy znajdziecie miejsce rzadziej odwiedzane przez turystów jednak ważne dla wyznawców sufizmu – Nizamuddin Dargah. Jest to miejsce pochówku jednego z najważniejszych świętych tutejszego odłamu islamu, Nizamuddina Auliyi. Pamiętajcie, żeby zabrać ze sobą nakrycie głowy! Niewiele dalej trafić możecie do kolejnych grobowców dynastii Mogołów – kompleksu Safdarjung oraz jednego z najpiękniejszych parków na terenie całego miasta – Ogrodów Lodhich. To jedno z ulubionych miejsc mieszkańców Delhi a w cieniu tutejszych świątyń i grobowców dynastii Lodhich będziecie mieli świetną okazję podpatrzeć codzienne życie mieszkańców stolicy. 

Tuż za parkiem, rozpoczyna się najlepiej zachowana część Nowego Delhi a jedną z szerokich, wielopasmowych ulic z pewnością traficie do Bramy Indii. Odchodzące z tego punktu ulice prowadzą między innymi do budynków obecnego Parlamentu, Muzeum Narodowego czy tutejszego Central Parku znajdującego się na jednym z najbardziej charakterystycznych rond w mieście – Connaught Place, zwanym wśród miejscowych C.P. Jeśli podczas swoich indyjskich wakacji nie planowaliście wybrać się do Amritsaru lub Jaipuru, będąc w tej okolicy macie okazję odwiedzić Jantar Mantar, średniowieczne obserwatorium astronomiczne oraz główną świątynię zamieszkujących stolicę sikhów – Sri Bangla Sahib Gurudwara. Swoją podróż po Delhi zakończyć możecie w jego starej części, gdzie szczególnie polecamy zobaczyć tutejszy Czerwony Fort oraz największy meczet w Indiach – Jama Masjid. Jeśli wystarczy Wam czasu na wycieczkę na drugi brzeg przepływającej przez miasto Jamuny udajcie się również do najpiękniejszego ze stołecznych kompleksów hinduistycznych – Akshardham. Pamiętajcie jednak, że zabroniony jest tam wstęp z jakimkolwiek bagażem, telefonem czy aparatem! 

Pogoda w Delhi

Najlepszym terminem na podróż do Delhi będą miesiące od października do marca. Temperatury w tym okresie oscylują w okolicy 30 stopni w dzień, choć na przełomie roku wieczorami mogą spaść nawet do 5 stopni, przez co polecamy zabrać również kilka cieplejszych rzeczy. Od kwietnia w tym regionie rozpoczyna się pora ciepła a słupki rtęci często przekraczają 40 stopni, przez co zwiedzanie miasta może być w tym czasie uciążliwe. Dodatkowo, od czerwca do września w północnych Indiach przychodzi monsun, a opady są wyższe czasem nawet 20-krotnie od tych w miesiącach zimowych. Mimo wszystko, w czasie naszych wakacji ceny noclegów w Delhi są wyraźnie niższe a na miejscu z pewnością będzie mniej turystów. Zdecydowanie warto rozważyć wycieczkę do Indii w lipcu lub sierpniu, ponieważ jest to jeden z najlepszych okresów do odwiedzenia wybrzeża Kerali lub malowniczego Ladakhu, do których bez problemu dostaniecie się właśnie z Delhi. 

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 254 632

E-mail: kontakt@biuro-podrozy.org.pl

Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady dotyczące wypraw w egzotyczne zakamarki całego świata. Kuchnia, kultura i obyczaje "tambylców" nie będą Ci obce! Zapraszamy!