Kultura Indonezji w pigułce

Indonezja należy do krajów niezwykle zróżnicowanych pod względem kulturowym. Nic dziwnego. Zamieszkuje ją przecież wiele, rozmaitych nacji. Na wyspach archipelagu indonezyjskiego można doliczyć się około 300 grup etnicznych! Niektóre z tutejszych plemion żyją w całkowitej izolacji od naszej cywilizacji. Mają swój własny mikroświat. O zróżnicowaniu kulturowym Indonezji najlepiej świadczy ilość wyznawanych religii. Dominującą religią jest islam, drugą, co do wielkości chrześcijaństwo. Na Bali zachował się po dzień dzisiejszy hinduizm. Z kolei mniejszość chińska wyznaje buddyzm.

Najcenniejsze zabytki
Najcenniejszą pozostałością po minionych czasach są liczne świątynie, zarówno buddyjskie, jak i hinduistyczne. Wpisują się one idealnie w lokalne krajobrazy. Do najsłynniejszych budowli sakralnych należą dwie świątynie na wyspie Jawa: Borobudur oraz Prambanan. Indonezja może poszczycić się również wyjątkowo oryginalnym tradycyjnym rzemiosłem Przykładem są chociażby unikalne, ręcznie malowane batiki. Każda z wysp posiada swoje własne, niepowtarzalne dzieła malarskie, rzeźby w drzewie oraz w kamieniu.

Muzyka, taniec i ważne uroczystości
Tradycyjna indonezyjska muzyka oraz taniec zajmuje niezwykle ważne miejsce w kulturze tego kraju. Szczególne jest podejście Indonezyjczyków do tańca, który traktowany jest tutaj, jako sztuka oraz ważny element wszelkich ceremonii. Tańce mają swoje głębokie znaczenie i czerpią wiele z bogatej mitologii. Podania religijne przekazywane są nie tylko za pomocą muzyki oraz określonych ruchów, ale i mimiki twarzy. Dzieci, od maleńkości uczone są tradycyjnych tańców. To umiejętność równie ważna, jak nauczenie się języka.

Specyficznym rodzajem sztuki jest w Indonezji wayang, czyli teatr, w którym kukiełki rzucają cienie na podświetlony ekran. W ten sposób przekazywane są tradycje i legendy muzułmańskie oraz hinduskie. Tłem muzycznym dla spektakli są dźwięki instrumentów strunowych, gongów i bębnów.

Ze względu na dominujące religie, najważniejszymi świętami są święta muzułmańskie oraz chrześcijańskie np. Ramadan czy Boże Narodzenie. Święta islamu wyznacza kalendarz księżycowy. Są one, zatem ruchome i w każdym roku przypadają innego dnia.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 254 632

E-mail: kontakt@biuro-podrozy.org.pl

Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady dotyczące wypraw w egzotyczne zakamarki całego świata. Kuchnia, kultura i obyczaje "tambylców" nie będą Ci obce! Zapraszamy!