Wyspy Raja Ampat

Wyspy Raja Ampat to cały archipelag wysp położonych między morzem Seram i Oceanem Spokojnym na zachód od półwyspu Ptasia Głowa. Raja Ampat nazywane są bardzo często Four Kings, czyli Czterej Królowie.  Archipelag tworzą bowiem cztery największe wyspy Waigeo, Batanta, Salawati, Misool oraz setki mniejszych wysepek. Łącznie jest ich blisko 1500. Wyspy Raja Ampat usytuowane są w samym centrum tzw. Coral Triangle. Obszar ten charakteryzuje się największą podwodną bioróżnorodnością na świecie.

Raj do nurkowania

Wielbiciele nurkowania z pewnością powinni odwiedzić to miejsce. Uznawane jest bowiem za jeden z najlepszych obszarów do nurkowania na świecie. Ogromne bogactwo podwodnych światów zachwyci każdego, bez wyjątku. Podczas, gdy w jednym miejscu natknąć się można na wspaniałe krajobrazy wypełnione miękkimi koralami i gorgoniami, w innym spotkamy prawdziwy las twardych koralowców ciągnący się w nieskończoność. Nurkowanie wśród morskich traw, płytkich raf i ścian oraz tajemniczych podwodnych jaskiń może stać się źródłem niezapomnianych przeżyć. Koralowce sięgają tu prawie powierzchni wody. Nurkując płytko można obserwować fascynującą grę kolorowych świateł, gdy równikowe słońce wydobywa z raf to, co najpiękniejsze. Poza rafami, niezwykłą atrakcją są również morskie stworzenia reprezentujące tutaj niemal cały morski łańcuch pokarmowy, a zwłaszcza cała paleta ryb rozmaitych gatunków, o przeróżnych kształtach, kolorach oraz rozmiarach. Słynne są zwłaszcza manty, koniki morskie oraz rekiny Wobbegong. Liczby są wręcz imponujące: 1397 gatunków ryb rafowych, 35 endemicznych gatunków ryb, 603 gatunki twardych korali, 57 gatunków krewetek z rodziny Mantis, 13 gatunków ssaków morskich oraz 5 zagrożonych wyginięciem żółwi morskich. Wystarczy wspomnieć, że całe Karaiby nie mają tylu okazów flory i fauny, co tutejsze pojedyncze rafy. Podwodny świat archipelagu Raja Ampat kryje również wraki okrętów i samolotów z okresu II wojny światowej.

Piękno dzikiej natury

Ogromny obszar archipelagu jest niezwykle zróżnicowany.  Mnogość wysp i wysepek w najrozmaitszych kształtach przyprawia o zawrót głowy. Najczęściej porasta je gęsta dżungla o soczystej, zielonej barwie. Nad drzewami, jukami i palmami, które występują na większości wysp, fruwają ptaki. Na niektórych można się natknąć na nietoperze. W roku 2002 archipelag Raja Ampat został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego - UNESCO. Nic w tym dziwnego. Region ten jest bowiem uznawany za jeden z najbardziej dziewiczych ekosystemów na świecie. Warto wiedzieć że tutejsze plaże odwiedzane są przez tysiące żółwi składających jaja. Można je więc spokojnie poobserwować. Jeśli chcemy się wybrać w te niesamowite rejony, to najlepiej zróbmy to w okresie od końca września do początku czerwca. Od czerwca do września trwa tutaj bowiem pora monsunowa, co wiąże się oczywiście z ulewnymi deszczami.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 254 632

E-mail: kontakt@biuro-podrozy.org.pl

Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady dotyczące wypraw w egzotyczne zakamarki całego świata. Kuchnia, kultura i obyczaje "tambylców" nie będą Ci obce! Zapraszamy!