Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Indonezji?

Kiedy podróżujemy po obcym kraju, musimy pamiętać, że nie jesteśmy u siebie. Szereg przekonań, praw i tradycji, które my uważamy za normę, w danym państwie mogą okazać się nie do przyjęcia. Przed wyjazdem warto, zatem poznać miejscowe zwyczaje, aby nie popełnić jakiegoś foux pax. Oto kilka zasad zachowania obowiązujących w Indonezji.

Nie przychodź z pustymi rękami!
Zwyczaj obdarowywania gospodarzy, którzy zapraszają nas do swojego domu jest powszechną praktyką w Indonezji. Jeśli ktoś jest zapraszany w gościnę, nie powinien w żadnym wypadku pokazać się z pustymi rekami. Uważane jest to za niegrzeczne. Większość sklepów lokalnych jest przygotowana i oferuje możliwość zindywidualizowanego zapakowania prezentów. Zwracajmy jednak uwagę na to, czym obdarowujemy. W Indonezji mieszka spora liczba hindusów, którzy na pewno nie będą zachwyceni przedmiotami wykonanymi ze skóry. Z kolei goszcząc u muzułmanina, powstrzymajmy się przed podarowaniem mu jakiegoś trunku. Wielu wyznawców Islamu praktykuje, bowiem abstynencję od alkoholu.

Unikaj hazardu!
Uprawianie hazardu w Indonezji jest zabronione przez prawo. Na pewno nie znajdziemy tutaj kasyna. Nawet gra w karty, kości czy bingo jest w tym kraju zakazana. Przepisów tych należy przestrzegać, w przeciwnym razie grożą nam wysokie kary, z więzieniem i deportacją włącznie. Nie warto, zatem ryzykować.

Nie używaj lewej ręki!
Osoby leworęczne mogą mieć w Indonezji spory problem. Lewa ręka w kulturze indonezyjskiej, jak również w kulturach Afryki Północnej, na Bliskim Wschodzie i większości kultur azjatyckich uważana jest za nieczystą. Uścisk dłoni, podawanie czegoś oraz jedzenie lewą ręką uważa się za bardzo niegrzeczne. Trzeba także mocno kontrolować się podczas zakupów, aby przez przypadek lewą ręką nie podać sprzedawcy pieniędzy.

Ubieraj się odpowiednio!
Indonezyjczycy są dosyć konserwatywni, jeżeli chodzi o ubiór. Odsłonięte ramiona, brzuch czy nogi u kobiet, na pewno wywołają na twarzach wyraz niezadowolenia. Możemy również stać się obiektem głośnych uwag. Jest to szczególnie ważne przy wejściu do świątyni. Niewłaściwy strój spowoduje po prostu odmowę wstępu, a sama próba wejścia zostanie uznana za bardzo niestosowną.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 254 632

E-mail: kontakt@biuro-podrozy.org.pl

Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady dotyczące wypraw w egzotyczne zakamarki całego świata. Kuchnia, kultura i obyczaje "tambylców" nie będą Ci obce! Zapraszamy!