Jak wygląda sport w Indiach?


Indie to jeden z największych krajów na świecie, zarówno pod względem powierzchni jak i zamieszkującej go liczby ludności. Historia sportu na subkontynencie sięga czasów wedyjskich przed naszą erą i wysoko szanowanej już wtedy kultury fizycznej. Już wtedy zauważano, że dbanie o ciało zarówno od wewnątrz jak i z zewnątrz jest ważne a znajdująca się w Wedach „droga ciała” to jeden ze sposobów pełnej realizacji człowieka. Uważa się, że wiele z obecnie popularnych konkurencji olimpijskich to udoskonalone wersje sportów znanych w starożytnej Grecji czy właśnie w Indiach. 

Najpopularniejsze sporty w Indiach

W obecnych czasach na terenie Indii powszechnie uprawia się zarówno znane na zachodzie sporty jak piłka nożna, tenis czy uwielbiany wśród miejscowych i przez wielu uważany za sport narodowy krykiet jak i konkurencje znane jedynie w kraju bądź regionie Azji południowo–wschodniej. Właśnie do tej drugiej grupy należą sporty takie jak miejscowa forma zapasów – pehlwani, połączenie jogi z gimnastyką – mallakhamba czy też kabaddi. Przy tym ostatnim należy zatrzymać się na chwilę dłużej, ponieważ aż do roku 2018 Indie były krajem, który na każdych azjatyckich mistrzostwach tej konkurencji zdobywał złoty medal. Dopiero w 2018 roku udało się to zawodnikom z Iranu, natomiast Indie musiały pogodzić się z drugim miejscem w klasyfikacji kobiet i trzecim w klasyfikacji mężczyzn.  Jej początki sięgają około 2000 roku przed naszą erą a popularna stała się w czasie panowania brytyjskiego. Jeden z 7 obecnych na boisku zawodników drużyny w trakcie trwania gry musi dostać się pomiędzy krąg drużyny przeciwnej, w określonym czasie dotknąć co najmniej jednego z jej zawodników i powrócić bezpiecznie do swoich zawodników. Całą rozgrywkę wygrywa drużyna, która w 40 minut zdobędzie więcej punktów lub też wyeliminuje wszystkich członków drużyny przeciwnej. Jej popularność wzrastała głównie z powodu jej prostoty oraz tego, że nie wymaga ona ani dużego boiska ani żadnego dodatkowego sprzętu. 

Sport w kulturze Indii

Rozgrywki sportowe w kulturze Indii powiązane są często ze stosunkami politycznymi. Najważniejszymi przeciwnikami na boisku – niezależnie od rodzaju sportu – najczęściej są drużyny krajów z którymi Indie są skonfliktowane. Do najważniejszych przeciwników należą więc Chiny, Bangladesz oraz przede wszystkim – Pakistan. Finałowe mecze rozgrywek krykieta pomiędzy tymi dwoma krajami dysponują niekiedy 650 tysiącami biletów, jednak chętnych do zobaczenia meczu na żywo zazwyczaj jest nawet 6 razy więcej. Kolejne setki milionów śledzą go w telewizji a wygrana w tym przypadku to kwestia honoru i pokazania wyższości nad przeciwnym narodem. Niekiedy zdarza się, że niewielka część puli biletów zarezerwowana jest tylko dla zagranicznych turystów więc jeśli jesteście fanami sportu, podczas wakacji w Indiach spróbujcie wybrać się na jeden z lokalnych meczy! Emocje gwarantowane! Finalna klasyfikacja pomiędzy zwaśnionymi krajami na dzień dzisiejszy wygląda mimo wszystko porównywalnie i tak na 199 meczy rozegranych w seriach testowych, ligach ODI i T20I, 86 skończyło się zwycięstwem Pakistanu a 70 Indii, jednak w Pucharach Światowych to Indie wygrały 13 z 17 meczy (Pakistan jedynie 3), a finałach kontynentalnych 8 z 15 (Pakistan 6). W drugiej połowie XX wieku Rząd Indyjski starał się również wprowadzić nagrody dla najlepszych zawodników nie tylko z dyscypliny krykieta, takich jak Nagroda imienia Dronacharyi, Arjuny czy Rajiva Gandhiego, jednak obecnie publiczne wsparcie dla najlepszych zawodników jest właściwie znikome.  

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o podróży do Indii -> https://planetescape.pl/blog/15-rzeczy-ktore-warto-wiedziec-przed-podroza-do-indii/

Czy joga to też sport? 

Joga, to często jedno z pierwszych skojarzeń nasuwających się myśląc o podróży do Indii czy samym kraju. Choć to kwestia dyskusyjna, wielu uważają ją również za sport choć oficjalnie jest to jeden z systemów filozoficznych subkontynentu opierający się na związkach ciała i umysłu. Pomimo, że nie jest to dyscyplina konkursowa, coraz więcej organizacji zarówno indyjskich jak i zachodnich stara się ją promować jako sport i jeden z rodzajów dbania o własne ciało. Bardziej rywalizacyjną wersją jogi jest wspomniana już wcześniej mallakhamba w której niektóre z póz jogicznych oraz zapasów wykonywane są na pionowym drążku lub linie. Dla zewnętrznego widza jest to nierzadko bardzo widowiskowe więc jeśli w trakcie pobytu w Indiach usłyszycie o zawodach lub treningach tego sportu, musicie to zobaczyć na żywo! 

 

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 254 632

E-mail: kontakt@biuro-podrozy.org.pl

Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady dotyczące wypraw w egzotyczne zakamarki całego świata. Kuchnia, kultura i obyczaje "tambylców" nie będą Ci obce! Zapraszamy!