Goa w Indiach - obowiązkowy punkt podróży

Najmniejszy i najmniej indyjski ze wszystkich stanów Indii – Goa – znajduje się na zachodnim wybrzeżu subkontynentu indyjskiego gra otoczony stanami Maharasztra, Karnataka oraz rajskim Oceanem Indyjskim. Już sama nazwa stanu stanowi o jego wyjątkowości – Goa to skrót od Gomantak/Gomantaka oznaczającego w wielu językach Indii krainę niezwykle żyzną a także synonim raju. Swoją podróż na Goa rozpoczniecie najprawdopodobniej w pobliżu Dabolim, gdzie znajduje się największe ze stanowych lotnisk. Z Polski możecie tam dolecieć z przesiadką w Dubaju, Doha lub Delhi a sezonowo także bezpośrednimi czarterami z Warszawy, których ceny spadają czasem poniżej 1500 złotych! Co więc świadczy o wyjątkowości Goa? Malownicze wybrzeże na którym znajdziecie setki rajskich a nierzadko pustych plaż oraz zielony interior z licznymi kościołami będącymi śladem po panowaniu na tym terenie Portugalczyków przez ponad 400 lat. Przekonajcie się, że Goa jest waszym obowiązkowym punktem podróży podczas wakacji w Indiach! 

Kiedy najlepiej jechać na Goa? 

Najlepszym terminem do podróży na Goa będzie okres od połowy października aż do początku maja. W tym czasie panuje tu pora sucha, średnie temperatury nie spadają poniżej 27 stopni a na miejscu czeka Was co najmniej 8 godzin słonecznych dziennie! W maju lub czerwcu rozpoczyna się na tym terenie monsun, którego kulminacja przypada najczęściej na lipiec i sierpień. Pada wtedy prawie codziennie, zazwyczaj krótko ale niezwykle intensywnie choć miejscami mogą zdarzać się także podtopienia a nieutwardzone drogi bywają zupełnie nieprzejezdne. Świetnym terminem do wakacji na Goa będzie także pierwszy miesiąc po monsunie – zazwyczaj wypadający w październiku – kiedy miejscowa przyroda pobudzona jest do życia po ponad 4 miesiącach codziennych deszczy a Goa staje się najbardziej rajskim i zielonym miejscem w całych Indiach. Najwięcej turystów przyjeżdża tu jednak od listopada do marca. 

Ceny na Goa

Wydatki w tym regionie zależą przede wszystkim od sezonu w którym chcecie się tam udać. Decydując się na wakacje na Goa w okresie świątecznym lub noworocznym, należy być przygotowanym na to, że stawki hoteli oraz restauracji często są wyższe dwu lub nawet trzykrotnie od tych w miesiącach wakacyjnych. Mimo to, nadal jest to poziom cen porównywalny z resztą Indii niż stawkami panującymi na wybrzeżu Sri Lanki czy na Malediwach. Wybierając się na Goa w lipcu lub sierpniu najtańszy nocleg bez problemu znajdziecie już za 20 złotych za osobę za noc w prostym homestayu lub za około 150 złotych w hotelach 4 i 5 gwiazdkowych. Te same obiekty w terminie na styczeń lub luty kosztują już jednak odpowiednio 50 i prawie 250 złotych. Stołować możecie się w przydrożnych straganach, gdzie najprostsze przekąski jak samosa czy pakora nie kosztują więcej niż 5-6 złotych lub okolicznych restauracjach, gdzie nawet thali – będące swego rodzaju menu degustacyjnym w którym dostaniecie ryż, ćapati lub roti oraz kilka porcji warzyw lub mięsa – nie kosztuje więcej niż 20 złotych. Wynajęcie samochodu z kierowcą to koszt około 100 złotych a skutera – około 15! Samodzielne podróżowanie po Goa to także świetna okazja do odkrycia mniej turystycznych miejsc stanu. 

Atrakcje Goa – co warto zobaczyć? 

Pierwszym skojarzeniem z atrakcjami, które musicie zobaczyć podczas pobytu na Goa powinny być urokliwe, szerokie plaże oraz wspaniała postkolonialna architektura wraz z wpisanymi na listę UNESCO katolickimi kościołami i klasztorami Starego Goa. Najważniejsze z nich pochodzą z XVI i XVII wieku a znaleźć wśród nich możecie miejsce pochówku szczątków Franciszka Ksawerego, dawne siedziby tutejszych biskupów oraz kościół wzorowany na watykańskiej Bazylice św. Piotra! Wakacje na Goa to także jedne z najpiękniejszych plaż nie tylko w Indiach ale i całym regionie Azji Południowej. My szczególnie polecamy wybrać się w okolice Marjim i Calangute na północy oraz Mobor i Palolem w południowej części stanu. Warta uwagi jest również pobliska plaża Cola, gdzie w sezonie organizowane są wycieczki obejmujące noclegi w luksusowych namiotach tuż nad brzegiem oceanu. Zacznijcie się już pakować i szykujcie się na idealną podróż na Goa!

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 254 632

E-mail: kontakt@biuro-podrozy.org.pl

Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady dotyczące wypraw w egzotyczne zakamarki całego świata. Kuchnia, kultura i obyczaje "tambylców" nie będą Ci obce! Zapraszamy!