Wulkany Indonezji

Indonezja to obszar charakteryzujący się dużą aktywnością sejsmiczną i wulkaniczną. Warto wiedzieć, że znajduje się tu ponad 330 wulkanów, z tego około 130 czynnych. Ich erupcje są niezwykle gwałtowne i bardzo często stanowią ogromne zagrożenie dla ludności, która gęsto zasiedla bardzo żyzne wulkaniczne ziemie. Przedstawiamy najsłynniejsze wulkany Indonezji:

Wulkan Krakatau

Wulkan Krakatau z pewnością należy do najbardziej słynnych wulkanów zarówno na Indonezji, jak i na całym świecie. Jego erupcja z 1883 roku uznawana jest zaś za jedną z największych katastrof naturalnych. Bilans wybuchu z 27 sierpnia 1883 przeraża swoją ogromną skalą. Już 26 sierpnia doszło do eksplozji pierwszego z trzech kraterów - Perboewatan. Huk słyszalny był na okolicznych wyspach, a gruba warstwa pyłu unosząca się w atmosferze sprawiła, że nad wyspą Krakatau zapanował mrok. Bardzo szybko okazało się, że to zaledwie początek wielkiej tragedii. Kolejny wybuch nastąpił następnego dnia rano. Para, popiół i pył wulkaniczny zostały wyrzucone z wulkanu aż na wysokość 50 km. Natomiast erupcja słyszalna była w promieniu blisko 5000 km. Wybuch dosłownie zmiótł 70 % powierzchni wyspy. Erupcja Krakatau wywołała potężne tsunami, które pogłębiło rozmiar katastrofy. Życie straciło 35 tys. osób. Natomiast około 1,5 tys. osób zmarło na skutek działania gorących gazów, popiołu oraz fali uderzeniowej. W wyniku wybuchu powstały trzy wyspy. Na jednej z nich zaś utworzył się aktywny wulkan. Dziś znajduje się tu aktywna góra wulkaniczna o wysokości ok. 320 m. nosząca bardzo symboliczną nazwę Anak Krakatau , czyli "Dziecko Krakatau". Co ciekawe stożek wulkanu nadal rośnie. Obecnie jego wysokość jest porównywalna z dawnym Krakatau.

Wulkan Merapi

To czynny wulkan położony w środkowej części Jawy, w pobliżu sporego miasta Yogyakarta. Zaliczany jest to najbardziej aktywnych wulkanów Indonezji. Ciekawostką jest fakt, że Merapi wyemitował do tej pory największą ilość materiału piroklastycznego spośród wszystkich wulkanów na świecie. Ponieważ stanowi ogromne zagrożenie dla gęsto zaludnionej okolicy, cały czas jest bardzo dokładnie monitorowany.

Wulkan Bromo

Jest czynnym wulkanem zlokalizowanym we wschodniej części Jawy. Należy do tzw. stratowulkanów, a jego wysokość wynosi 2329 m. n.p.m. Bromo znajduje się w centralnej części tzw. Morza Piasków. Jest to płaska, wypełniona piaskiem kaldera wulkanu Tengger. Bromo można więc określić jako wulkan położony w środku innego wulkanu. Wulkan ten jest niezwykle popularną atrakcją turystyczną. Chociaż sam nie jest zbyt piękny, widoki, które roztaczają się z jego szczytu są imponujące. Dla okolicznych mieszkańców Bromo pozostaje świętą górą. Jest ważny również dla mieszkańców całej Jawy. Organizowane są tu procesje pielgrzymkowe na krawędź krateru. Pielgrzymi wrzucają się do niego dary w postaci owoców oraz kwiatów, a nawet zwierząt gospodarskich.

Pozostałe wulkany Indonezji, o których warto wspomnieć to Wulkan Tambora, Wulkan Semeru, Wulkan Kelimutu, a także Agung, Ijen, Kerinci, Rinjani.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 254 632

E-mail: kontakt@biuro-podrozy.org.pl

Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady dotyczące wypraw w egzotyczne zakamarki całego świata. Kuchnia, kultura i obyczaje "tambylców" nie będą Ci obce! Zapraszamy!