Odkryj piękno Surabaja

Surabaja jest drugim co do wielkości miastem Indonezji, położonym w prowincji Jawa Wschodnia, blisko cieśniny Madura. Strategiczne usytuowanie geograficzne na wschodnim wybrzeżu Jawy sprawia, że posiada również duże znaczenie gospodarcze. Odwiedzając Indonezję warto zobaczyć zarówno Dżakartę, czyli stolicę kraju, będącą istnym tyglem kulturowo etnicznym, jak i Surabaję, która jest miastem o prawdziwym jawajskim charakterze. Surabaja nie jest wypełniona spektakularnymi zabytkami, jednak turyści lubią tu przyjeżdżać, a istnieje kilka powodów, dla których zwiedzanie tego miasta może być ogromną przyjemnością i ciekawą przygodą.

Historia miasta

Zgodnie z przekazami historycznymi miasto powstało w wieku XVII. Wtedy też pojawił się opis miasta przygotowany przez Holendrów. Istnieje bardzo stara legenda mówiąca o tym, że miasto powstało w wyniku walki stoczonej niegdyś przez rekina (sura) i krokodyla (buaya). Stąd tez jego nazwa. Już na początkach swego istnienia Surabaja była dosyć dużym miastem otoczonym murami. Potem miasto zostało podbite przez muzułmanów, a w czasach kolonialnych znajdowało się pod władzą Holendrów. Aż do II wojny światowej był to ważny port Holenderskich Indii Wschodnich. W okresie II wojny światowej trwała tu okupacja Japończyków. Po wojnie władzę przejęli nacjonaliści z Inodenezji, ale miasto jeszcze na dwa lata trafiło w ręce Holendrów. W Surabaja zorganizowane zostało pierwsze powojenne powstanie skierowane przeciwko powracającym tu Holendrom. Wypadki te upamiętnia pomnik i muzeum Tugu Pahlawan.

Wulkan Bromo

Surabaja jest najbliższym miastem, z którego można rozpocząć wędrówkę na szczyt wyjątkowego wulkanu Bromo. Jest on z całą pewnością najpopularniejszym, a zarazem jednym z najłatwiej dostępnych wulkanów w Indonezji. Nic dziwnego, że przyciąga rzesze turystów.  Wulkan jest usytuowany w Parku Narodowym Bromo-Tengger-Semeru. Sam wulkan nie należy do szczególnie pięknych zwłaszcza, że jego górna część została zniszczona podczas erupcji kilka lat wstecz. Natomiast okolica w której się znajduje z pewnością zasługuje na uwagę. Z Bromo sąsiadują inne wulkany, a widok wschodu słońca z jego szczytu robi piorunujące wrażenie. Po prostu zapiera dech w piersi. Co ciekawe, Bromo znajduje się w centralnej części tzw. Morza Piasków, czyli płaskiej, wypełnionej piaskiem kaldery wulkanu Tengger. Bromo jest więc niejako wulkanem położonym w środku innego wulkanu.

Inne atrakcje turystyczne

Miejsca, które warto zobaczyć w trakcie wizyty w Surabaja to między innymi pomnik Jokodolog pochodzący z XIV wieku i ukazujący króla Kartanegara. Atrakcją miasta jest także wyjątkowe Zoo Surabaya, które trzeba zobaczyć chociażby z tego względu, że jest jednym z największych ogrodów zoologicznych na terenie całej Indonezji. Niedaleko zoo można podziwiać pomnik pokazujący walkę rekina z krokodylem, który jest najważniejszym symbolem miasta. W centrum miasta znajduje się również park rozrywkowy, którego atrakcją jest zabytkowy okręt podwodny pochodzący jeszcze z czasów II wojny światowej.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 254 632

E-mail: kontakt@biuro-podrozy.org.pl

Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady dotyczące wypraw w egzotyczne zakamarki całego świata. Kuchnia, kultura i obyczaje "tambylców" nie będą Ci obce! Zapraszamy!