Małżeństwo w kulturze Bali

Bali to chyba najpopularniejsza indonezyjska wyspa, ze swoimi słynnymi plażami, tropikalną roślinnością, terasami ryżowymi, setkami świątyń i wulkanami. Nic dziwnego, że pochodzący z  zachodu turyści coraz częściej po powrocie z wakacji na Bali planują tam zorganizowanie własnego ślubu. Tak wyjątkowa uroczystość bez wątpienia zasługuje na niebanalną oprawę. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda tradycyjny balijski ślub? Po przeczytaniu naszego artykułu zrozumiecie, czym jest dla Balijczyków ślub i jak wyglądają rozwody w balijskiej kulturze.

Znaczenie małżeństwa w balijskiej kulturze

W balijskiej kulturze małżeństwo jest jedną z najważniejszych rzeczy w życiu. Głównym balijskim bóstwem jest Śiwa, który nie ma ściśle określonej płci: jest zarówno mężczyzną, jak i kobietą, reprezentuje boskie zjednoczenie obu płci. Stąd u Balijczyków pospiech do zawarcia małżeństwa – to właśnie dzięki niemu mogą stać się jedną zjednoczoną istotą, naśladując tym samym Śiwę. Założenie rodziny jest postrzegane jako przejaw szacunku dla Śiwy i dla przodków i koniecznym warunkiem, by zostać postrzeganym jako osoba dorosła. Celem małżeństwa jest natomiast posiadanie potomstwa, najlepiej syna. Dziewczęta wychodząc za mąż stają się automatycznie członkiniami rodziny męża i nie mogą opiekować się starzejącymi się rodzicami ani dziedziczyć ich majątku, nie wspominając o tym, że po ślubie widują rodziców jedynie podczas ważnych religijnych uroczystości. Jeśli małżeństwo ma kilka córek i żadnego syna, powstaje problem, którego rozwiązaniem jest małżeństwo jednej z córek z mężczyzną, który zamieszka z jej rodziną, jest to jednak nietypowa i niewygodna dla Balijczyków sytuacja, która rodzi wiele napięć, zwłaszcza między ojcem dziewczyny i jej mężem.

Balijska ceremonia ślubna 

Tradycyjne balijskie małżeństwo składa się z trzech ceremonii. Pierwsza z nich, zwana ngidih, czyli „pytać”, polega na oficjalnej wizycie rodziny pana młodego u rodziny panny młodej, której celem jest uzyskanie pozwolenia na ślub młodych. Jest to tylko formalność, ponieważ to pytanie pada już wcześniej, podczas niezwiązanej z ceremonią wizyty. Tego dnia przyszli małżonkowie zakładają pierścionki zaręczynowe. Najważniejszy jest drugi dzień, kiedy odbywa się ceremonia mentanjung sambuk, kiedy rodzice obu stron proszą bogów o zgodę na małżeństwo. Idą w tym celu do domu przyszłej małżonki niosąc na głowie tace z kwiatami, ciastami, owocami, by następnie złożyć te dary w domowej świątyni panny młodej. Ta ceremonia odbywa się w obecności duchownego (pemangku). Spryskuje on małżonków święconą wodą, jednocześnie odmawiając modlitwy – oczyszcza w ten sposób ciała i dusze przyszłych małżonków. Trzecia część ślubu polega na oficjalnym opuszczeniu przez małżonkę domu rodziców. Ten dzień jest dopełniony ucztą połączoną z tańcami. Podczas ślubu młoda para jest ubrana w odświętne stroje, kolorowe i pełne złotych dodatków, które mają symbolizować szczęście i uroczystą okazję, na którą są zakładane.

Rozwody w kulturze Bali

Rozwody są czymś, czego Balijczycy unikają za wszelką cenę i nie są dobrze postrzegane w balijskiej kulturze. Zwłaszcza kobiety są w gorszej sytuacji – po rozwodzie muszą opuścić dom rodziny męża, w którym dotąd mieszkały. Jeśli małżeństwo trwało krócej niż trzy lata, kobieta nie ma prawa nic otrzymać. Jeśli dłużej – otrzymuje jakąś część wartości tego, czego małżonkowie dorobili się po ślubie, ale nie ma prawa dostać niczego, co wchodzi w skład dóbr odziedziczonych przez męża po rodzicach. W dodatku dzieci zostają przy ojcu. Mężczyzna może zażądać rozwodu, jeśli kobieta okazała się bezpłodna, jest kłótliwa albo leniwa. Sprawa jest o wiele prostsza, jeśli przyłapał żonę na zdradzie – wówczas wystarczy coś, co Balijczycy zwą makutang – czyli po prostu wyrzuca ją z domu, bez zbędnych ceregieli. Co ciekawe, mężczyzna wcale nie ma obowiązku być wiernym żonie, a w balijskiej kulturze zdarza się – choć rzadko – że mężczyzna posiada więcej niż jedną żonę. Zdrada kobiety w dawniejszych czasach nierzadko kończyła się morderstwem małżonki i jej kochanka. Kobieta z kolei może się rozwieść, jeśli mąż jest impotentem, jest dla niej okrutny lub nie zarabia na życie. Rozwód jest przeprowadzany przez władze wioski. 

 

Kliknij tutaj, jeśli interesuje Cię ekskluzywna podróż na Bali! 

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 254 632

E-mail: kontakt@biuro-podrozy.org.pl

Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady dotyczące wypraw w egzotyczne zakamarki całego świata. Kuchnia, kultura i obyczaje "tambylców" nie będą Ci obce! Zapraszamy!