Włoskie wakacje: Sardynia

Sardynia to jedna z największych i najpiękniejszych wysp Morza Śródziemnego. Swoją podróż do tego niezwykłego miejsca możecie rozpocząć w Cagliari – loty z Krakowa, Warszawy i Wrocławia, Alghero – loty z Katowic i Warszawy lub Olbii – sezonowe czartery z Warszawy. Sardynia jest idealnym kierunkiem zarówno dla tych, którzy szukają spokojnego wypoczynku zarówno nad brzegiem Morza Śródziemnego jak i w sielskich wioskach interioru, dla miłośników nocnego życia – z dziesiątkami barów i klubów wzdłuż wybrzeża oraz w najważniejszych miastach wyspy jak i dla osób, które na wakacjach cenią sobie przede wszystkim lokalną kuchnię! To właśnie Włochy są największym na świecie producentem wina i to właśnie na Sardynii spróbować możecie jednej z licznych jego odmian, od lat wytwarzanych w tradycyjnych, domowych winnicach. Swoją drogą – Sardynia jest miejscem, gdzie żyje najwięcej długowiecznych osób w Europie a jednym z ich sekretów jest podobno właśnie miejscowa kuchnia! 


Kiedy jechać na Sardynię?

Najlepszym terminem na wakacje na Sardynii jest okres od końca maja aż do połowy września. Temperatury w tym okresie wynoszą co najmniej 20 stopni a deszcze zdarzają się jedynie sporadycznie. W szczycie sezonu – przypadającym tu na miesiące wakacyjne, tj. lipiec i sierpień słupki rtęci na wybrzeżu Sardynii przekraczać mogą nierzadko 35 stopni przez co polecamy zabrać krem z wysokim filtrem oraz nakrycie głowy! Planując podróż na Sardynię w tym czasie należy jednak mieć na uwadze, że jest to sezon najwyższy i najdroższy a ceny niektórych hoteli, podobnie jak dań w restauracjach bywają nawet dwukrotnie wyższe. Jeśli więc w trakcie pobytu na wyspie nie planujecie spędzać zbyt wiele czasu na plaży warto rozważyć podróż także wczesną wiosną lub późną jesienią kiedy temperatury oscylować będą w okolicy 15 stopni a na miejscu jest dużo mniej turystów! 

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o wycieczkach do Włoch -> https://planetescape.pl/kraj/wlochy/

 

Co warto zobaczyć?

Sardynia to ponad 1800 kilometrów malowniczego wybrzeża, mimo swojego stosunkowo niewielkiego rozmiaru! Z pewnością znajdziecie tu malownicze zatoki, imponujące klify, plaże wraz z wielkimi skałami przywołujące na myśl Seszele a także przepiękne, piaszczyste plaże. Znaleźć tu możecie również jedno z najpiękniejszych wybrzeży w całej Europie, położone w północno – wschodniej części wyspy zjawiskowe Costa Smeralda – zwane także szmaragdowym wybrzeżem. Szukając ustronnego miejsca i pustych plaż najlepiej dotrzeć jest tam wynajętym autem lub skuterem, ponieważ transport publiczny na wyspie działa głównie pomiędzy największymi miastami i popularnymi atrakcjami turystycznymi. Jednym z głównych miasteczek tego regionu jest Porto Cervo z charakterystyczną jasną, niewysoką zabudową i setkami luksusowych jachtów w tutejszym porcie. To miejsce akurat najlepiej odwiedzić podczas miesięcy wakacyjnych a istnieje duża szansa na spotkanie ze znanymi aktorami lub sportowcami. Miłośnikom żeglarstwa szczególnie polecamy wybrać się także do pobliskiego ukrytego portu czyli Poltu Quatu, gdzie będziecie mieli niezliczone okazje do zobaczenia okolic Costa Smeralda także z perspektywy morza! Będąc w tych okolicach podczas swoich włoskich wakacji odwiedźcie także leniwą Arzachenę, malowniczo położoną wśród śródziemnomorskich gajów oraz winnic. Z tutejszego punktu widokowego o charakterystycznym kształcie grzyba – Roccia del Fungo – czekają Was wspaniałe widoki na całą okolicę a w samym mieście zobaczyć możecie pochodzące sprzed ponad 5000 lat stanowisko archeologiczne Li Muri! 

Ciekawostki – sardyńska wieś

Swój pobyt na wybrzeżu Sardynii warto połączyć także z odwiedzeniem jednej z licznych na wyspie wsi. To właśnie w nich często żyją ponad stuletni ludzie, a cała wyspa została uznana jedną z 7 na świecie niebieskich stref mających na celu propagować zdrowy styl życia! Jedną z tajemnic długowieczności Sardyńczyków jest ich sposób odżywiania, a trafiając na wiejską prowincję spróbować możecie tajemniczego przysmaku, zakazanego oficjalnie w Unii Europejskiej – Casu Marzu, będącego odmianą sera peccorino z żywymi larwami much! W interiorze wyspy znajdziecie także ponad 2400 gatunków roślin z czego aż 322 jest endemicznych, choć uprzedzamy arachnofobów – jest tu także 495 rodzajów pająków w tym 54 spotykanych tylko na Sardynii. Podróżując po wyspie warto pamiętać, że prawie ¼ jej terenu objęta jest obszarem parków narodowych i rezerwatów, a wszystkie drogi są tu darmowe. Nie bez przyczyny, wierzy się, że to właśnie tutaj istniała mistyczna Atlantyda po której pamiątką może być ponad 7000 zabytków datowanych na maksymalnie 1000 r. p.n.e. 

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 254 632

E-mail: kontakt@biuro-podrozy.org.pl

Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady dotyczące wypraw w egzotyczne zakamarki całego świata. Kuchnia, kultura i obyczaje "tambylców" nie będą Ci obce! Zapraszamy!