Bali to dość mała ale gęsto zaludniona wyspa która położona jest w Indonezji, w Archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Na wyspie tej żyje około trzy i pół miliona ludzi. Natomiast głównym środkiem ich utrzymania, zaraz obok turystyki – wyspa Bali jest niezwykle popularnym miejscem turystycznym - jest rolnictwo. Na sztucznie nawadnianych, w 25% terenach rolniczych uprawia się: ryż, kawę, kakaowiec, pieprz, oraz wanilię, goździkowiec, palmę kokosową, trzcinę cukrową czy też drzewa owocowe.A przy tym wszystkie te uprawy są cudownie zharmonizowane z naturą, dzięki czemu uprawy ryżowe na Bali nazywane są jej wizytówką.
Uprawa ryżu na Bali
Ryż jest drugim, zaraz po popularnej w Europie pszenicy, najczęściej uprawianym zbożem świata. Ryż stanowi również podstawę wyżywienia 1/3 ludności. Co ciekawe ryż jest jedną z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że ryż w Chinach był regularnie uprawiany już ok. r. 5000 p.n.e. Dla Balijczyków, jak i dla innych mieszkańców Azji, ryż jest podstawowym produktem żywnościowym i stałym elementem ich diety. Natomiast Indonezja jest trzecim największym producentem ryżu na świecie. Na wyspie Bali ryż rośnie praktycznie wszędzie.
Jak sadzi się ryż?
Sprawa ta jest inna zależnie od tego jaki mamy gatunek ryżu i tak w zależności od gatunku, ryż sadzony jest tak, że zbiera się go trzy, cztery razy do roku. Na Bali hodowany jest głównie tak zwany ryż mokry. Nasiona ryżu najpierw wysiewane są na grządkach, a po około 25-50 dniach przesadza się na pola ryżowe, gdzie rośnie zanurzony w wodzie do głębokości około 5-10 cm. Pola ryżowe na Bali, tworzą długie wielostopniowe tarasy pokrywając całe strome zbocza.
Tarasy ryżowe Tegalalang
Tarasy ryżowe położone obok miejscowości Tegalalang w środkowej części Bali, uważane są za najpiękniejsze na całej wyspie. Już z parkingu można podziwiać przepiękne zielone pola porośnięte nie tylko ryżem ale również palmami kokosowymi i bananowcami. Widoki tam są tak niezwykle piękne, że nie sposób nie zrobić zdjęcia. Spędzić można tam minimum dwie godziny a na pewno z miłą chęcią więcej. Całe miejsce robi wrażenie idealnie zsynchronizowanego z naturą, a także wpasowanego, harmonijnego i w swojej prostocie pięknego. Przyroda Bali, jest cudowna tym bardziej dla Europejczyków - gdzie uprawy rolne, czy też sady i ogrody wyglądają znacząco inaczej.
Praktyczne wskazówki dla zwiedzających tarasy ryżowe
Tegalalang znajduje się ok 9km na północ od Ubud, można tam przyjechać z wycieczką zorganizowaną autokarem – jest to popularne i często odwiedzane miejsce przez turystów dlatego też autokary praktycznie podjeżdżają co chwilę. Inną opcją jest pokonanie tej odległości na skuterze – zajmie to jedynie około 20 minut. Warto również pamiętać, że wizyta w wiosce Tegalalang wiąże się z opłatami między innymi za przewodnika, opłata za sam wstęp na tarasy i tym podobne. Jeśli chcecie zwiedzać wioskę Tegalalang warto wyjechać z Ubud tuż po śniadaniu – dzięki temu jest szansa na uniknięcie tłumów turystów i pozwiedzanie w spokoju. Najlepszą opcją wydaje się być samodzielna wyprawa do Tegalalang co pozwala również na samodzielne poszukiwanie pięknych widoków, wspinanie się na tarasy, czy też możliwość zatrzymania się w każdym miejscu i spędzenia tam tyle czasu ile chcemy. Oczywiście różne poletka ryżowe można spotkać praktycznie na całym Bali, również przy samym Ubud, jednak te w Tegalalang są najpiękniejsze. Kolejną poradą odnośnie odwiedzenia tarasów ryżowych jest to, że warto wybrać się tam w porze suchej, gdy ścieżki są łatwiejsze do przejścia, a my nie zapadamy się idąc obok. Tak więc korzystajcie z wypisanych wskazówek i cieszcie oczy przepięknymi widokami, harmonią i symbiozą.
Podsumowanie
Tak więc będąc w Indonezji, wybierając się na wyspę Bali warto wydłużyć swoją podróż również o Ubud i małą miejscowość Tegalalang, a tam obejrzeć przepiękne tarasy ryżowe. Są one wizytówką Bali więc szkoda byłoby tego widoku nie zobaczyć jak to się mówi „na własne oczy” . Odwiedzając tarasy ryżowe mamy okazję zobaczyć przepiękne, urokliwe widoki, zobaczyć jak się uprawia ryż, poznać nieco kultury indonezyjskiej a także po prostu nacieszyć oczy bodźcami estetycznymi i zrelaksować umysł. Miejsce jest przepiękne, warte odwiedzenia, sfotografowania i zapamiętania na pewno.
Polecamy
Najnowsze
Kubańskie wakacje - pozytywna energia w zasięgu ręki!
Republika Kuby to państwo wyspiarskie znajdujące się w Ameryce Północnej. To wypełnione po brzegi pozytywną energią miejsce kojarzy się... [...]