Sumatra - odkryj piękino dżungli!

Sumatra jest to wyspa położona w Azji Południowo-Wschodniej, a dokładniej w Archipelagu Malajskim, w grupie Wielkich Wysp Sundajskich. Sumatra w całości należy do Indonezji. Jest to szósta pod względem powierzchni wyspa na świecie i druga pod względem wielkości wyspa Indonezji, jej powierzchnia jest o około dwie trzecie większa od Polski. Na Sumatrze mieszka około czterdzieści pięć milionów ludzi, w większości są to wyznawcy Islamu.

Co warto zobaczyć będąc na Sumatrze?
Wybierając się w podróż na Sumatrę warto skorzystać z takich atrakcji wyspy jak na przykład trekking w dżungli, wspinaczka na wulkany, oglądanie orangutanów, czy też spotkanie z plemionami w parku narodowym oraz relaks na koralowych przepięknych i uroczych wręcz wysepkach.

Parki Narodowe na terenie Sumatry
Sumatra dawniej była w całości pokryta gęstą piękną i dziką wręcz dżunglą, obecnie w znacznym stopniu została wykarczowana, żeby zrobić miejsce na przykład pod plantacje i pola uprawne. Fragmenty dżungli, które pozostały są chronione w jedenastu parkach narodowych. Najpopularniejszym i zarazem najłatwiej dostępnym jest Park Narodowy Gunung Leuser. W Parku tym można spotkać między innymi orangutany, czy też – co cieszy się ogromną popularnością wśród turystów można pojeździć na słoniu. Kolejnym nieco jednak mniej popularnym ale równie ciekawym i pięknym Parkiem Narodowym na Sumatrze jest Park Narodowy Kerinci Seblat. W Parku tym znajduje się najwyższy aktywny wulkan Indonezji – Gunung Kerinci. Trzecim parkiem o którym chciałabym tu wspomnieć jest Park Narodowy Siberut, który daje wręcz wyjątkową możliwość spotkania się z członkami plemienia Mentawajów. Parki Narodowe na Sumatrze stanowią cudowną okazję to zgłębienia i lepszego poznania tej wyspy – zarówno od strony geologicznej, przyrodniczej jak i kulturowej – nie jest to często spotykana mieszanka.

Grupy etniczne
Sumatra jest nie tylko miejscem turystycznym ale jest też domem dla licznych plemion i grup etnicznych, mających własne tradycje, wierzenia, języki i odrębną kulturę. Jest to niezwykle cenne bo pozwala nam uczyć się o innych i tym samym o sobie. A każde spotkanie z kulturą ubogaca nas wewnętrznie. Na Sumatrze dość łatwo jest dotrzeć do Bataków, których spotkamy nad jeziorem Toba, Minangów mieszkających w okolicy Bukittingi, czy Mentawajów na wyspie Siberut.

Wulkany na wyspie Sumatra
Na Sumatrze znajduje się aż dwadzieścia sześć wulkanów, a na niektóre z nich turyści mogą wejść bez żadnego specjalnego ekwipunku czy też przygotowania. Największym wulkanem na Sumatrze a także w całej Indonezji jest Gunung Kerinci (którego wysokość wynosi 3805m), do najłatwiejszych do zdobycia należą natomiast Gunung Sibayak (o wysokości 2212m) i Gunung Sinabung (który mierzy niewiele więcej bo 2460m). Popularny jest również Gunung Marapi (który mierzy 2930m).

Dżungla na Sumatrze
Wybierając się na trekking do dżungli warto przygotować się na spotkanie wielu różnych gatunków zwierząt. Spotykanie na swojej drodze małp czy orangutanów jest tam praktycznie normalne – a zwierzęta bardzo często nie są strachliwe a wręcz przeciwnie – chętnie podchodzą do ludzi. Pamiętajmy również, że prócz wielu atrakcji sam trekking po dżungli nie jest łatwy, dżungla obfituje w wiele stromych podejść i dużo równie ostrych zejść, które mogą sprawić trochę problemów. Koniecznie trzeba pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu się. Po pierwsze zabraniu całego niezbędnego sprzętu – plecaków wody, ciepłych ubrań i środków przeciw owadom. Podstawą jest wygodny i funkcyjny ubiór oraz pozytywne nastawienie, chęci i odrobina kondycji – na pewno będziemy czuć się pewniej jeśli będziemy wiedzieli że fizycznie damy sobie radę w trudnych warunkach w dżungli. Widoki, przepiękna roślinność i niesamowity bliski kontakt ze zwierzętami oraz pewnie ogrom zdjęć na pewno wynagrodzi nam cały trud. Pamiętajmy jednak że do dżungli – tym bardziej nie mając wcześniejszego doświadczenia, warto wybrać się z przewodnikiem, który zna dżungle i wie jak się zachować w wielu trudnych sytuacjach.

Okoliczne wyspy
Sumatra jest ciekawa nie tylko sama w sobie ale i okalające ją wyspy i wysepki można bez przesadzania nazwać rajem na ziemi. Wyspy te charakteryzują się przede wszystkim pięknymi plażami, rafą koralową, kolorowymi i niespotykanymi rybkami, a także miejscami wprost idealnymi do uprawiania sportów takich jak nurkowanie czy też surfing - do najpopularniejszych należą Pulau Nias, Pulau Weh i wyspy Mentawai.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 254 632

E-mail: kontakt@biuro-podrozy.org.pl

Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady dotyczące wypraw w egzotyczne zakamarki całego świata. Kuchnia, kultura i obyczaje "tambylców" nie będą Ci obce! Zapraszamy!