Sri Lanka - co warto wiedzieć?

Sri Lanka to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia dla każdego ciekawego świata podróżnika! Znajdziecie tu nie tylko ciągnące się nad Oceanem Indyjskim plaże w miejscowościah takich jak choćby Tangalle, Galle, Negombo czy Pasikudah, ale także mnóstwo atrakcji: starożytne ruiny pałaców i świątyń, trekkingi na wzniesienia – Adam’s Peak, Little Adam’s Peak lub Lwią Skałę, czyli Sigiryię, plantacje herbaty, safari w parkach narodowych. Wakacje na Sri Lance łatwo także połączyć z wypoczynkiem na pobliskich rajskich plażach Malediwów. Kiedy jechać na Sri Lankę? Choć kraj nie jest duży, na tutejszą pogodę mają wpływ dwa odrębne monsuny, które przynoszą deszcz. Na wybrzeżu zachodnim i na południu wyspy pora deszczowa występuje pomiędzy kwietniem a wrześniem, a na wschodnim – od listopada do marca. Dlatego najlepsza pora na odwiedzenie zachodnich i południowych wybrzeży wyspy to okres od grudnia do marca, a północnych i wschodnich – od kwietnia do września. Temperatura w ciagu dnia na wybrzeżach i nizinach oscyluje między 26–30˚C. A może chcielibyście się także dowiedzieć co nieco o atrakcjach na Sri Lance, a także o ciekawostkach dotyczących Sri Lanki? Jeśli tak, zapraszamy poniżej!

Największe atrakcje Sri Lanki

Podczas wakacji na Sri Lance obowiązkowymi miejscami do odwiedzenia są lankijskie atrakcje znajdujące się na terenie tzw. Kulturowego Trójkąta Sri Lanki, którego wierzchołki tworzą dawne lankijskie stolice: Anuradhapura na północy, Kandy na południu i Polonnaruwa na wschodzie. Anuradhapurę założono już w IX wieku p.n.e. Obecnie można tu zobaczyć pozostałości starożytnego miasta, z wieloma miejscami kultu, w tym drzewem zwanym Maha Bodhi – najstarsze udokumentowane drzewo na świecie (ponad 2000 lat), wyrosłe podobno z gałązki urwanej z drzewa, pod którym Budda doznał oświecenia. Drugą w kolejności stolicą starożytnej Sri Lanki była Polonnaruwa, w której możecie zobaczyć m.in. ruiny pałacu królewskiego, salę posiedzeń rady królewskiej czy wykutego w skale siedzącego Buddę. W najmłodszej stolicy – Kandy, która została zdobyta przez Brytyjczyków w 1815 roku, znajduje się najświętsze dla Lankijczyków, ale bardzo ważne także dla innych buddystów miejsce – Świątynia Świętego Zęba. Ząb Buddy jest tu przechowywany w specjalnym relikwiarzu. W obrębie Kulturowego Trójkąta warto zwrócić uwagę także na inne atrakcje: Dambullę (ze świątyniami położonymi w jaskiniach), Sigiriyę (ze słynną Lwią Skałą, na szczycie której znajdują się ruiny budynków – być może pałacu królewskiego, a w drodze na szczyt zobaczycie imponujące, zachowane w świetnym stanie rysunki, ukryte w jaskini) oraz Park Narodowy Minneriya – idealne miejsce na safari wśród słoni!

Chcesz wybrać się na niezapomniane wakacje na Sri Lance? Kliknij tutaj -> https://planetescape.pl/kraj/sri-lanka/

 

Sri Lanka jest zwana „perłą Oceanu Indyjskiego” (zapewne ze względu na bioróżnorodność wyspy i występujące tu kamienie szlachetne) oraz „łzą Indii” (Sri Lanka jest położona u południowo-wschodnich wybrzeży Indii, a wyspa kształtem przypomina właśnie łzę). Sri Lanka jest czwartym na świecie producentem herbaty, która jest jej głównym towarem eksportowym. Pochodzący stąd gatunek, zwany herbatą cejlońską, jest sprzedawany poza granicami wyspy już ponad 150 lat. Sri Lanka jest także bardzo ważnym (trzecie miejsce na świecie!) producentem cynamonu. Wyspę zamieszkuje bardzo dużo gatunków zwierząt, w tym aż 123 rodzajów ssaków (między innymi lwy, krokodyle, lamparty), 227 gatunków ptaków, 178 gadów i 122 płazów. Oprócz wspomnianego już Parku Narodowego Minneriya warto wybrać się także do Parku Narodowego Yala.  Słynna lankijska flaga z wizerunkiem lwa jest uznawana za jedną z najstarszych istniejących flag. Zgodnie z legendą, państwo założył książę Vijaya, który na wyspę przybył w V wieku p.n.e. z Sinhapury, indyjskiego „miasta lwa”. Przedstawiony na fladze na bordowym tle lew trzymający miecz ma reprezentować właśnie Lankijczyków, umieszczone w rogach cztery liście – buddyzm, a dwa paski po lewej stronie zamieszkujące wyspę mniejszości: pomarańczowy – Tamilczyków, zielony – muzułmanów. Sri Lanka to pierwsze państwo na świecie, którego premierem została kobieta. Stanowisko to uzyskała Sirimavo Bandaranaike w 1960 roku, kandydująca z ramienia Partii Wolności. 

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 254 632

E-mail: kontakt@biuro-podrozy.org.pl

Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady dotyczące wypraw w egzotyczne zakamarki całego świata. Kuchnia, kultura i obyczaje "tambylców" nie będą Ci obce! Zapraszamy!