Indonezja – kraj tysiąca wysp, a można by pomyśleć, że lata się tylko na Bali albo Jawę. Nic dziwnego, ponieważ właśnie te dwie wyspy uchodzą za najpopularniejszy kierunek turystyczny. Oczywiście nie można ujmować im uroku ani zachwytów. Jeśli jednak chciałbyś wyjść nieco poza wydeptane przez turystów ścieżki, dzisiaj opowiemy o pięknych zakątkach w Indonezji, do których dociera mniej ludzi.
Gili Islands
Gdzie leżą wyspy Gili? Można powiedzieć, że ich położenie działa zarówno na ich korzyść, jak i skazuje na bycie „drugą opcją”. Gili Islands to małe wysepki położone obok znanej wyspy Lombok oraz w niedalekim sąsiedztwie od turystycznego resortu, czyli Bali. Na Gili Trawangan, Gili Air i Gili Manu przybywają głównie budżetowi turyści oraz backpakersi w celu podziwiania naturalnego piękna i chłonięcia klimatu „prawdziwej” Indonezji, której daleko od zachodnich wpływów i komercjalizacji. Gili Islands są tak niewielkie, że można je przejść plażą dookoła w maksymalnie 2-3 godziny, więc świetnie nadają się na wieczorne spacery przy zachodzie słońca i rozmowy o życiu. Po wyspach poruszać się można także na rowerach lub konnymi bryczkami, natomiast ruch samochodowy i motorowy nie istnieje, co sprzyja spokojnej atmosferze. Pomiędzy wysepkami pływa się publicznymi lub czarterowanymi łodziami (bilety na łódź publiczną kosztują ok. 2.5 USD, a na czarterowaną od 7 USD). Gili Islands słyną także z dobrych miejscówek do nurkowania, bo dookoła nich rośnie bardzo ładna rafa koralowa. Za najbardziej imprezową uznaje się Gili Trawangan, bo jest tu najwięcej klubów i resortów, a za najspokojniejszą – Gili Meno. Tutaj też przybywa najwięcej nowożeńców i par, ponieważ zachody i wschody słońca są naprawdę zachwycające.
Wyspa Pulau Siberut
Z kolei ta wyspa, oddalona 150 kilometrów od Sumatry, największa z czterech wysp łańcucha Mentawai, słynie z rafy koralowej, pięknych plaż i plemienia Mentawajów. Pulau Siberut jest odseparowana od reszty indonezyjskich wysp, dzięki czemu do dnia dzisiejszego zachowała się na niej autentyczna kultura mentawajska. W XXI wieku wiele rodzin z tej grupy etnicznej nadal mieszka w środku gęstej tropikalnej dżungli, całkowicie pozbawieni elektryczności i nowoczesnych narzędzi. Mentawajczycy zajmują się głównie hodowlą zwierząt, rolnictwem, wyrobami ze złota i tkactwem. Sami mieszkańcy prezentują się imponująco – zwykle ich ciała zdobią wymyślne tatuaże oraz kolorowe plemienne stroje. Lub Mentawai kultywuje pradawne tradycje oraz wyznaje animizm. Ponadto, na wyspie Pulau Siberut żyje kilka gatunków zwierząt, których nie znajdziemy nigdzie więcej na całym świecie. Warto mieć tę wyspę na liście swoich podróży, być może za kilkadziesiąt lat kultura mentawajska zniknie i będziemy mogli o niej jedynie poczytać.
Polecamy
Najnowsze
Kubańskie wakacje - pozytywna energia w zasięgu ręki!
Republika Kuby to państwo wyspiarskie znajdujące się w Ameryce Północnej. To wypełnione po brzegi pozytywną energią miejsce kojarzy się... [...]