Każda pora jest dobra, aby odwiedzić ten niezwykły wyspiarski kraj położony w Azji Południowo Wschodniej. Indonezja posiada bardzo rozległy obszar. W związku z tym sezony uzależnione są od długości i szerokości geograficznej, na jakiej się znajdziemy. Podczas, gdy na jednej z indonezyjskich wysp może świecić słońce, na innej trafimy na porę deszczową. Zaletą takiego stanu rzeczy jest możliwość wyruszenia do Indonezji o każdej możliwej porze. Zawsze znajdziemy tu zakątek, który przywita nas piękną pogodą. W przypadku całej Indonezji na zwiedzanie poleca się szczególnie miesiąc wrzesień.
Trochę o pogodzie i sezonach w Indonezji
Generalnie w Indonezji wyróżnić możemy dwa zasadnicze sezony. Pora sucha występuje tu w okresie od maja do września. Natomiast od października do kwietnia trwa pora mokra. Pora deszczowa nie powinna nas jednak całkiem zrażać. Są miejsca w Indonezji, gdzie deszcz pada kilka godzin dziennie, zazwyczaj popołudniu. Mieszkańcy właściwie na niego czekają, bo po całodziennym upale jest prawdziwym orzeźwieniem. W trakcie pory deszczowej można się, więc tutaj również wybrać zwłaszcza, że ceny są dużo niższe, a turystów jest o wiele mniej.
Bez względu na sezon spotkamy się w Indonezji z wysoką temperaturą, która średnio wynosi 25 stopni. Niższe temperatury występują na terenach górskich i wynoszą od 15 stopni do 20 stopni. Czasami temperatury spadają także lokalnie w głębi poszczególnych wysp. Wilgotność, w zależności od miejsca, waha się od 60% do 90 %. Jest, więc tutaj zawsze bardzo duszno. Turyści powinni mieć świadomość, że różnice temperatur w niektórych regionach krają są bardzo duże. Podczas gdy dni są gorące, noce bywają bardzo chłodne. Na wieczór warto zabrać do walizki ciepłą bluzę.
Różnice pogodowe mogą pojawiać się nawet w obrębie jednej wyspy. Przykładem jest Sumatra, gdzie od października do stycznia deszcz pada na północy, natomiast w styczniu i lutym jest mokro na południu.
W jakim czasie unikać podróży do Indonezji?
Indonezję należy omijać przede wszystkim… w sezonie turystycznym. Najgorsze pod tym względem są dwa miesiące: lipiec i sierpień. Ceny wzrastają wówczas nawet dwukrotnie. Nie najlepszą porą na wyjazd jest także zakończenie Ramadanu. Jest o święto ruchome, więc trzeba zorientować się, kiedy wypada w danym roku. Dosyć trudny dla turystów może być także okres Świąt Bożego Narodzenia. Zbyt duży ruch raczej nie sprzyja zwiedzaniu i spokojnemu relaksowi.
Polecamy
Najnowsze
Kubańskie wakacje - pozytywna energia w zasięgu ręki!
Republika Kuby to państwo wyspiarskie znajdujące się w Ameryce Północnej. To wypełnione po brzegi pozytywną energią miejsce kojarzy się... [...]