Jacy są Indonezyczycy?

Indonezję zamieszkuje około 240 milionów ludzi. Patrząc w statystyki, 87% z nich deklaruje przynależność do islamu, a ponad połowa muzułmanów wyznaje islam ortodoksyjny. Indonezja jest zatem największym krajem muzułmańskim na całym świecie! Jakie mamy wyobrażenie o ludziach, którzy mieszkają na tysiącach wysp Azji Południowo-Wschodniej? Jak wygląda ich codzienne życie?

Wyobrażenie o Azjatach
Dla nas, białych mieszkańców zachodniej Europy, wszyscy Azjaci wyglądają tak samo. Kojarzą nam się głównie z tłumem ludzi podążających w sobie tylko znanym kierunku, pracujących po 15 godzin dziennie, jedzących ryż pałeczkami. Zagłębiając się w ogólne wyobrażenie typowego Indonezyjczyka, porównujemy go zwykle do mieszkańca Indii, który nie przepuści żadnej okazji, by spróbować coś sprzedać zachodniemu turyście. Na pewno tacy Indonezyjczycy też istnieją, ale podróżni odwiedzający kraje Dalekiego Wschodu przeżywają szok kulturowy – jacy są Indonezyjczycy?

Wielość grup etnicznych
Zacznijmy od tego, że Indonezję zamieszkują setki grup etnicznych, które posługują się ok. 600 rodzajami dialektu. Spotkamy tutaj wykształconych Jawajczyków, artystów z Bali, właścicieli wieżowców w Dżakarcie, a także członków plemion mieszkających głęboko w dżungli. Indonezyjczycy lubią myśleć o sobie jako o ludziach wolnych i tolerancyjnych, zwłaszcza pod względem wspomnianej już wyżej religijności. Pomimo tego, że oficjalnie religią dominującą jest islam, niektóre indonezyjskie wyspy są zdominowane przez wyznawców innych religii, np. katolicka Flores albo Bali, na której wyznaje się bardzo ciekawą mieszankę tzw. hinduizmu balijskiego. W konstytucji Indonezji zagwarantowana jest wolność wyznania dla sześciu religii – tj. islamu, protestantyzmu, katolicyzmu, buddyzmu, hinduizmu i konfucjanizmu. W Dżakarcie na jednej ulicy stoi największy na świecie meczet (Meczet Niepodległości) i katolicka katedra (Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny). Takie usytuowanie miejsc świętych ma symbolizować właśnie wolność religijną. Indonezyjczycy nie będą cię oceniać, a zadając pytania w co wierzysz, nie mają na myśli nic opresyjnego. Prawdopodobnie jako przybysz z odległych światów będziesz dla nich fascynującym obiektem – tak samo jak oni są dla ciebie.

Jacy są Indonezyjczycy?
Indonezyjczycy uchodzą za bardzo życzliwych i gościnnych ludzi. Europejczyków zazwyczaj zadziwia ich uprzejmość, zwłaszcza w sytuacjach oficjalnych, jak np. wizyta u lekarza czy w urzędzie. Trzeba być czujnym, ponieważ bardzo często dochodzi do nieporozumień. Np. kiedy lekarz proponuje ci, żebyś został na noc w szpitalu na obserwację, tak naprawdę nie jest to propozycja, ale zalecenie. Po prostu Indonezyczycy nie wiedzą jak się zachować w sytuacji, kiedy ktoś im odmawia.
 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 254 632

E-mail: kontakt@biuro-podrozy.org.pl

Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady dotyczące wypraw w egzotyczne zakamarki całego świata. Kuchnia, kultura i obyczaje "tambylców" nie będą Ci obce! Zapraszamy!