Charakterystyka kuchni indonezyjskiej

Indonezja należy do krajów odmiennych nam kulturowo, więc podróżując tutaj jesteśmy ciekawi wielu rzeczy, w tym indonezyjskiej kuchni. Zapewne wielu podróżnych tylko czeka na ten moment, w którym wejdą do restauracji i po raz pierwszy spróbują tradycyjnej lokalnej kuchni. Co znajdziemy na talerzach?

Kuchnia regionalna i wpływy sąsiadów
Jako że Indonezja jest krajem, do którego należy ponad 17 tysięcy wysp i wysepek, możemy spodziewać się silnie zróżnicowanej regionalnej kuchni. To, w jaki sposób gotuje się w domach na różnych wyspach jest zależne od zasobów, wyznawanej religii albo wpływów innych kultur. Kuchnię indonezyjską często porównuje się do kuchni indyjskiej właśnie ze względu na to swoiste wymieszanie – w kraju wulkanów i świątyń mieszka 260 milionów ludzi podzielonych na setki grup etnicznych. Największy i najwyraźniejszy wpływ na tutejszą kuchnię mieli Chińczycy, ale nie brak też akcentów z kuchni arabskiej czy właśnie indyjskiej.

Podstawy kuchni indonezyjskiej
Podobnie jak we wszystkich azjatyckich krajach, głównym składnikiem właściwie każdego posiłku jest ryż. Indonezyjczycy upodobali sobie ryż jaśminowy, który słynie ze wspaniałego aromatu, a także delikatnego smaku. Wymiennie do ryżu używa się również makaronu sojowego, a sama soja wykorzystywana jest tutaj w wielu wariantach, np. mleku sojowym albo tofu. Najpopularniejszą potrawą serwowaną praktycznie w każdym zakątku Indonezji jest smażony ryż/makaron, do którego podaje się kawałki kurczaka, krewetek albo gotowane jajko. Często dostaniemy dodatkowo bulion warzywny, którym popija się każdy kęs. Indonezyjczycy kochają zupy! Co ciekawe, w krajach azjatyckich, prócz wspomnianego bulionu, zupa służy niejako do nadania ryżu lepszego smaku i zwykle zostawia się część płynną, a je się warzywa i mięso. Indonezja słynie też z przypraw – szczególnie wyróżnia się tutaj tamaryndowiec, chili, trawa cytrynowa, cynamon i galangal, który w smaku przypomina połączenie pieprzu i imbiru. Gospodynie są mistrzyniami w marynowaniu mięs i doprawianiu potraw, dlatego niektórym podróżnym początkowo trudno przyzwyczaić żołądki do takiej ilości przyprw.

Jaki jest najczęstszy sposób przyrządzania posiłków?
W indonezyjskiej kuchni najczęściej do obróbki termicznej posiłków używa się woka. Jest to nabytek pożyczony z kuchni chińskiej, który coraz częściej gości i w naszych, polskich kuchniach. Podobno smażąc mięso i warzywa na woku nie tracą one swoich właściwości odżywczej i zachowują smak oraz chrupkość. Poza wokiem Indonezyjczycy gotują na parze i grillują na grillu węglowym. Ten ostatni sposób zauważymy szczególnie w ulicznych barach i stoiskach, gdzie sprzedaje się tzw. satay ayam, czyli grillowanego kurczaka.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 254 632

E-mail: kontakt@biuro-podrozy.org.pl

Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady dotyczące wypraw w egzotyczne zakamarki całego świata. Kuchnia, kultura i obyczaje "tambylców" nie będą Ci obce! Zapraszamy!