Bunaken National Park i piękna rafa koralowa!

Bunaken to Morski Park Narodowy położony w Indonezji przy północnym wybrzeżu Sulawesi, około 8km od portu w Manado. Park ten obejmuje wyspy Bunaken, Manado Tua, Siladen i kilka sąsiednich niewielkich wysepek a także otaczające je wody. Do wysp na terenie Parku Narodowego można dopłynąć publiczną łodzią albo wynająć łódź prywatna, płynie się tam niecałą godzinę. W Morskim Parku Narodowym Bunaken znajdują się rafy koralowe, które uważane są za jedne z najpiękniejszych na całym świecie. A dodatkowo wody te są bogate od różnych gatunków ryb i żółwi morskich. Jest to więc wprost idealne miejsce dla osób chcących nurkować i podziwiać tamtejsze morskie krajobrazy i miejsce wymarzone na spędzenie urlopu.

Jak powstał Morski Park Narodowy Bunaken?
Na Morski Park Narodowy składa się kilka wysp i okolicznych wysepek oczywiście łącznie z otaczającymi je wodami. Łącznie park ma więc aż ponad siedemdziesiąt pięć hektarów. Park ten został założony w 1989 roku z inicjatywy ochrony środowiska, powodem założenia parku był strach o stan raf koralowych. A więc Park Narodowy powstał aby chronić i dbać o rafę koralową. Był to pierwszy morski park narodowy w całej Indonezji.

Z czego słynie Morski Park Narodowy Bunaken?
Park ten słynie z niezwykle przejrzystej wody (aż do 40 metrów), rafy koralowej zaliczanej do najlepszych i najpiękniejszych na świecie oraz wyjątkowej ilości i różnorodności kolorowego podwodnego życia. Bunaken jest więc ewidentnym rajem dla fanów nurkowania. Tutejsze miejsca nurkowe są najlepsze w całej Indonezji i są zaliczane do ścisłej czołówki świata. W skład parku narodowego wchodzi kilka wysp. Na wyspie Siladen można znaleźć piękne plaże, ale najpopularniejsza wyspa Bunaken jest ich całkowicie pozbawiona. Manado Tua jest natomiast wyspą utworzoną przez nieaktywny już wulkan, którego szczyt można zdobyć w ciągu 3-4 godzin wspinaczki.

Powody wizyty na Bunaken
Każdy kto wybiera się na Bunaken ma jeden z dwóch powodów wizyty albo nurkuje albo snurkuje (nurkowanie bez akwalungu). Jest jeszcze trzecia opcja która zdaża się dość rzadka a mianowicie być może ktoś zbłądził. Oprócz raju dla nurków na wyspach parku narodowego nie ma raczej żadnych ciekawych atrakcji dla przeciętnego turysty, a na pewno nie ma żadnych atrakcji gdy porównamy możliwości z innymi wyspami Indonezji.

Gdzie spać? Co jeść?
Te kwestie wybierając się do Bunaken są dość proste do rozwiązania, gdyż wszędzie oferują tu zarówno diving jak i noclegi wraz z wyżywieniem dla nurków. Najwygodniej zatem jest spać tam gdzie się nurkuje – albo możliwie blisko, żeby jak najwięcej skorzystać z pięknych podwodnych krajobrazów, i przejrzystej wody.

Nurkowanie pierwszy raz w Indonezji
Jeżeli jeszcze nigdy nie nurkowaliśmy w tak ciepłej wodzie i to ma być nasz pierwszy raz musimy się przygotować na to, że to całkiem inne nurkowanie niż to które uprawialiśmy do tej pory. Miejscami na powierzchni temperatura wody spokojnie osiąga a czasami nawet przekracza 30 stopni, a nawet na dwudziestu kilku metrach głębokości temperatura nadal utrzymuje się na poziomie 28-29 kresek. Wystarczy więc pianka 3mm.

Kilka praktycznych informacji
Praktycznych a więc między innymi takich ile takie nurkowanie może kosztować – bo to często Was interesuje. Wszystkie ceny są oczywiście orientacyjne. Za nocleg możecie zapłacić około 175.000 rupii za osobę, wliczając już w to trzy posiłki dziennie. A także kawę, herbatę, wodę i banany dostępne przez całą dobę. Koszt nurkowania to już jakieś 420.000 rupii za jednego nurka (cena wraz ze sprzętem), często im więcej się nurkuje tym niższą cenę uda nam się wynegocjować. Natomiast najtańszy transport na Bunaken to łódź publiczna z portu w Manado. Łódź taka odpływała codziennie oprócz niedzieli w okolicach godziny 13-15. Koszt takiej podróży to około 50.000 rupii.

Podsumowanie
Jak widać Morski Park Narodowy Bunaken jest miejscem wprost wymarzonym dla wszystkich miłośników nurkowania i snurkowania. Przed wyjazdem koniecznie trzeba zaopatrzyć się w wodoodporny aparat bo wspaniała przejrzystość wody i bogactwo rafy koralowej pozwala na zrobienie tam fantastycznych i niepowtarzalnych zdjęć, które śmiało i z dumą można później prezentować znajomym i powiesić w domu na ścianie. Jest jednak pewne niebezpieczeństwo - każdy kto choć raz wybrał się do tego wyjątkowego Parku Narodowego nurkować zawsze tam wraca zakochany w tym cudownym miejscu.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 254 632

E-mail: kontakt@biuro-podrozy.org.pl

Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady dotyczące wypraw w egzotyczne zakamarki całego świata. Kuchnia, kultura i obyczaje "tambylców" nie będą Ci obce! Zapraszamy!