Borobudur - dla miłośników historii i zwiedzania

Borobudur jest to buddyjska świątynia w pobliżu miasta Magelang na Jawie, na obszarze porośniętej dżunglą równiny Kedu. Świątynia ta powstała pomiędzy 750 a 850 r. n.e., kiedy na Jawie panowała hinduistyczna dynastia Śailendrów. W 1991 roku kompleks świątynny Borobudur został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to miejsce, które przyciąga do Yogyakarty wielu turystów. Jest to buddyjska świątynia w samym środku praktycznie muzułmańskiej wyspy. Odwiedzając Jawę jest to miejsce które koniecznie powinniśmy zwiedzić. Świątynia jest ogromna, piękna i majestatyczna – jest to największa światynia świata która swoim wyglądem, szczegółowością wprost zachwyca. Świątynia Borobudur jest wizytówką Jawy, tak więc odwiedzając tę wyspę zarezerwujcie sobie przynajmniej 2 dni na zwiedzanie świątyni – jest co oglądać.

Kilka słów o Borobudur
Borobudur jest największą buddyjską świątynią na świecie. Powstała na przełomie VIII i IX wieku ale jakiś czas później w niejasnych okolicznościach została zapomniana. Podejrzewa się, że udział w tym miały liczne erupcje pobliskiego wulkanu Merapi, który odstraszył miejscową ludność i pozwolił na niszczenie świątyni. Dopiero w XVIII wieku Brytyjczycy odkryli tę świątynię i rozpoczęli powolny proces renowacji i przywracania jej dawnej świetności. Obecnie Borobudur oraz pobliski Prambanan (hinduistyczny zespół świątynny) stanowią prawdopodobnie największą atrakcję Indonezji, która nie jest związana z przyrodą. Borobudur jest kamienną konstrukcją stojącą na wzgórzu, ma aż 36 metrów. Świątynia ta zbudowana jest z aż około dwóch milionów kamiennych bloków. Kiedyś znajdowała się w dżungli obecnie otoczona jest zadbanym i pięknym parkiem. Bardzo ciekawy i niezapomniany widok na świątynie Borobudur jest z lotu ptaka, gdyż wygląda ona wtedy jak mandala.

Jak dotrzeć do świątyni Borobudur?
Można się tam dostać zarówno indywidualnie publicznym transportem, albo poprzez zorganizowaną wycieczkę z Yogyakarty. Popularne są wycieczki umożliwiające w ciągu jednego dnia zobaczenie Prambanan oraz Borobuduru. Warto przyjechać do wioski obok dzień wcześniej i wunając pokój w jakimś pensjonacie tak aby móc zobaczyć świątynie nocą lub o wschodzie słońca. Borobudur leży jakieś 40km od Yogyakarty, transport autobusem nie powinien więc trwać dłużej jak około 1,5 godziny. Do Borobuduru można dostać się również indywidualnie ale nie autokarem skuterem.

Kiedy zwiedzić świątynię Borobudur?
Do świątyni najlepiej udać się już wczesnie rano, warto być tam około 6 rano, kiedy tylko ją otwierają. Ponieważ będziemy mieli wtedy trochę więcej spokoju zanim dotrą pierwsze zorganizowane wycieczki. Po drugie – kolory nieba i przejrzystość powietrza są wtedy najlepsze, a przy odrobinie szczęścia na horyzoncie można dojrzeć wtedy wulkan Merapi i inne. Drugą dość dobrą porą na wybranie się do świątyni jest popołudnie, tuż przed zachodem słońca, jednak widoczność na ogół jest wtedy nieco gorsza i mniejsza jest szansa na dojrzenie wulkanów. Jednego dnia w roku nie ma zwiedzania, jest to wtedy kiedy do Borobudur zjeżdżają się mnisi z całego świata, aby wspólnie się modlić i medytować. To święto nazywa się Waisak, czyli urodziny Buddy, jest to najważniejsze buddyjskie święto. Wieczorem tego dnia w niebo wypuszcza się tysiące lampionów. Warto tego doświadczyć jeśli akurat ma się możliwość – jednak są wtedy ogromne tłumy ludzi.

Wskazówki które warto znać
Warto wiedzieć jakie są godziny otwarcia świątyni, oprócz wspomnianego wyżej święta świątynia jest otwarta codziennie w godzinach 6.00-17.00. Do wejścia do świątyni potrzebny jest sarong. Jeśli nie masz własnego, na miejscu jest darmowa wypożyczalnia. Przygotujmy też pieniądze gdyż odwiedzenie świątyni nie jest rzeczą tanią, potrzebujemy pieniędzy na bilety wstępu i opłacenie przewodnika oraz transport.

Podsumowanie
Świątynia Borobudur jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej okazałych jakie będziecie mieli okazję zobaczyć w życiu, więc będąc w Indonezji serdecznie zachęcam do wybrania się tam, nie zważając nawet na koszty. Miejsce to jest przepiękne i warto je poznać, zobaczyć i pobyć w nim chwilę. Niestety trudnością są tłumy obecne tam prawie cały czas – wycieczki szkolne i turystyczne, ale to trzeba jakoś znieść. Wynagrodzą nam to piękne widoki, a świątynie i okoliczne ogrody oraz miasteczko można zwiedzać cały dzień.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 254 632

E-mail: kontakt@biuro-podrozy.org.pl

Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady dotyczące wypraw w egzotyczne zakamarki całego świata. Kuchnia, kultura i obyczaje "tambylców" nie będą Ci obce! Zapraszamy!