Odkryj mistyczne świątynie Borobudur i Prambanan

W czasie pobytu na Jawie w Yogyakarcie z całą pewnością warto odwiedzić dwie niezwykłe świątynie Borobudur i Prambanan. Przyciągają one zarówno liczne rzesze turystów, jak i pielgrzymów z całego świata, stanowiąc wyjątkową atrakcję turystyczną i miejsce kultu.

Borobudur Świątynia – Wzgórze

Borobudur należy do jednych z największych obiektów kultu buddyzmu  na świecie. Ta świątynia, w 1991 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, wzniesiona została w pobliżu miasta Magelang na Jawie. Powstała między 750, a 850 r. n.e. Świątynia posiada ciekawą, piramidalną konstrukcje, która ma być odpowiedzią na buddyjską wizję świata. Budowa tarasowa sprawia, że wygląda naprawdę efektownie. Na pięciu czworobocznych tarasach dolnych można podziwiać reliefy przedstawiające sceny z życia Buddy. Trzy górne tarasy są koliste. Znajdują się tutaj 72 dagoby, czyli buddyjskie świątynie, a w każdej z nich figura Buddy. Co ciekawe, budowla nie posiada żadnych wewnętrznych pomieszczeń. Buddyści mogą odbywać tu rytualne pielgrzymki. Ich trasa obejmuje odcinek o łącznej długości ok. 6 km. Rozmieszczone są tu wyjątkowe reliefy z szarego trachitu. Jest ich ponad 2000. Jedną z turystycznych atrakcji jest pomnik buddy w medytacyjnej pozie, który zgodnie z powszechnie panującym przekonaniem ma przynosić szczęście. Kobiety powinny dotknąć pięty Buddy, zaś mężczyźni jego palca. Wówczas szczęście na pewno ich nie opuści. Spacer alejkami wiodącymi do świątyni to czysta przyjemność i relaks. Już z daleka widać majestatyczną, piękną i misternie wykonaną świątynię Borobudur.

Świątynia Prambanan

Świątynia Prambanan to z kolei hinduistyczny zespół świątynny położony na wyspie Jawa, w odległości 18 km od miasta Yogyakarta. Zbudowany został w IX wieku dla upamiętnienia zwycięstwa Rakai Pikatana, władcy Sanjai nad Balaputrą ostatnim władcą Śailendry. Zespół świątyń był poświęcony Śiwie, Wisznu i Brahmie. Podobnie jak Świątynia Borobudur, w 1991 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest największym na świecie kompleksem świątyń hinduistycznych poza granicami Indii. Kompleks powstał w IX wieku, ale niedługo później został opuszczony. Miało to prawdopodobnie związek z wybuchem pobliskiego wulkanu Merapi. Z terenu świątyni można zresztą zobaczyć sylwetkę pięknego Merapi. Kompleks odkryty ponownie przez Brytyjczyków w XVIII wieku stanowi dziś jedną z największych nieprzyrodniczych atrakcji Indonezji. Prambanan oryginalnie składał się 240 świątyń i sanktuariów. Do dzisiejszych czasów przetrwało zaledwie kilka z nich. Pozostałe legły w gruzach w wyniku licznych trzęsień ziemi, które miały tu miejsce. Na szczęście centralny zespół światyń, czyli Candi Lara Jonggrang udało się odbudować. Ostre, rzeźbione wieże sanktuariów, charakterystyczne dla architektury hinduistycznej,  poświęcone Shivie, Brahmie i Vishu wyrastają dziś ponad okoliczne krajobrazy. 

Świątynia Prambanan położona jest niedaleko buddyjskiej świątyni Borobudur. Bliskość dwóch świątyń jest najlepszym dowodem na to, że w dawnych czasach na Jawie buddyści i hinduiści żyli obok siebie w zgodzie i harmonii.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 254 632

E-mail: kontakt@biuro-podrozy.org.pl

Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady dotyczące wypraw w egzotyczne zakamarki całego świata. Kuchnia, kultura i obyczaje "tambylców" nie będą Ci obce! Zapraszamy!