Dżakarta - co musisz w niej zobaczyć?

Dżakarta nazywa jest często "Wielkim Durianem". To ogromne miasto, podobnie, jak jeden z najdziwniejszych owoców świata, można z marszu pokochać lub znienawidzić. Na pewno nie pozostaniemy wobec niego obojętni. Warto pokonać uprzedzenia i ignorując hałas, niesamowity ruch, wszechobecne korki i smog, zanurzyć się w Dżakarcie próbując ją, choć odrobinę poznać.

Kota Tua
Kota Tua, czyli Stare Miasto należy do obowiązkowych punktów programu podczas wizyty w Dżakarcie. Kota Tua to duży kompleks obejmujący plac Fatahillah, gdzie można zobaczyć wiele pozostałości holenderskiego dziedzictwa kolonialnego. Atrakcje turystyczne są obecne na każdym kroku. Uliczni artyści prezentują swoje możliwości. Podczas pobytu tutaj można też zjeść śniadanie lub obiad, ponieważ ulicznych straganów z jedzeniem nie brakuje. Głównym budynkiem Kota Tua jest Stadhuis of Batavia, 300-letni budynek kolonialny, stojący tuż obok placu Fatahillah. Obecnie funkcjonuje, jako Muzeum Sejarah Jakarta .
Można również odwiedzić znajdujący się w pobliżu, Petak Sembilan, rynek i serce dzielnicy Chinatown. W tutejszych wąskich uliczkach wielu turystów gubi drogę. Jeszcze w obrębie Chinatown znajduje się najstarsza świątynia Dżakarty, zbudowana przed czterystu laty, która nadal jest bardzo dobrze zachowana. Nosi nazwę Jin De Yuan.

Sunda Kelapa
Stary port Sunda Kelapa to z pewnością jedno z najciekawszych miejsc w Indonezji. Kiedyś uważany był za jeden z najważniejszych portów w Azji. Mnóstwo tu zacumowanych drewnianych statków, nazywanych przez miejscowych Phinisi. Sposób budowy tych łodzi nie zmienia się od lat. Powstają z pni drzew żelaznych. Najlepiej przyjechać tu rano, aby móc zobaczyć aukcje rybne odbywające się w tradycyjny sposób i setki rybaków zbierających się wokół portu. Jedni wyruszają na połowy, inni handlują rybami.
Niedaleko od portu leży Muzeum Morskie (Muzeum Bahari), które prezentuje wiele indonezyjskich statków i łodzi rybackich, zwłaszcza z okresu handlu przyprawami. To muzeum ma bardzo ciekawe ekspozycje, ukazujące długą i barwną historię Indonezji, jako wiodącego narodu morskiego.

W pobliżu muzeum znajduje się także Menara Syahbandar, stara wieża zegarowa, służąca niegdyś za posterunek obserwacyjny. Atrakcją turystyczną jest również historyczny most Kota Intan, zbudowany w 1628 r. przez rząd niderlandzki i łączący dwa brzegi Kali Besar.
 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 254 632

E-mail: kontakt@biuro-podrozy.org.pl

Na naszej stronie znajdziesz praktyczne porady dotyczące wypraw w egzotyczne zakamarki całego świata. Kuchnia, kultura i obyczaje "tambylców" nie będą Ci obce! Zapraszamy!